Home News OBSH paralajmëron : Omicron po përhapet më shpejt se çdo variant tjetër Covid

OBSH paralajmëron : Omicron po përhapet më shpejt se çdo variant tjetër Covid

by E Ll

Organizata Botërore e Shëndetësisë paralajmëroi se varianti i ri i Covid-19 omicron po përhapet më shpejt se çdo lloj i mëparshëm dhe ndoshta është i pranishëm në shumicën e vendeve të botës.

“Omicron po përhapet me një ritëm që nuk e kemi parë me asnjë variant të mëparshëm,” tha Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus gjatë një përditësimi të Covid në Gjenevë. “Shtatëdhjetë e shtatë vende kanë raportuar tani raste të omicron. Dhe realiteti është se omicron është ndoshta në shumicën e vendeve, edhe nëse nuk është zbuluar ende.”

Tedros tha se OBSH është e shqetësuar se vendet po e hedhin poshtë omicron si një variant të butë. Megjithëse omicron është më ngjitës, nuk është ende e qartë nëse lloji shkakton sëmundje më të butë ose të rëndë sesa variantet e mëparshme të virusit.

“Ne kemi mësuar deri tani se ne e nënvlerësojmë këtë virus në rrezikun tonë,” tha Tedros. “Edhe nëse omicron shkakton sëmundje më pak të rënda, numri i madh i rasteve mund të mposht përsëri sistemet shëndetësore të papërgatitura,” tha ai.

Tedros paralajmëroi se vetëm vaksinat nuk do të mbrojnë vendet nga omicron, duke theksuar rëndësinë e maskave dhe distancimit social.

“Nuk janë vaksina në vend të maskave. Nuk janë vaksina në vend të distancimit. Nuk janë vaksina në vend të ventilimit ose higjienës së duarve. Bëni të gjitha. Bëjeni vazhdimisht. Bëje mirë”, tha Tedros.

Varianti omicron ul ndjeshëm mbrojtjen kundër infeksionit të ofruar nga vaksina me dy doza e Pfizer dhe BioNTech, sipas të dhënave paraprake laboratorike të lëshuara nga kompanitë javën e kaluar. Shkencëtarët në Universitetin e Oksfordit publikuan një studim të hënën që zbuloi gjithashtu se vaksinat Pfizer dhe AstraZeneca janë më pak efektive kundër omicron.

Megjithatë, vaksinat me dy doza ende mbrojnë kundër sëmundjeve të rënda. Pfizer dhe BioNTech zbuluan se një vaksinë përforcuese siguron nivele të konsiderueshme mbrojtjeje kundër infeksionit omicron.

Dr. Mike Ryan, drejtor ekzekutiv i programit të urgjencave shëndetësore të OBSH-së, tha se masat zbutëse si maskimi dhe distancimi social nuk do të ndalojnë plotësisht transmetimin e virusit, por ato do të ulin presionin mbi sistemet shëndetësore në mbarë botën.

“Nëse ne të gjithë i zbatojmë ato masa, ne nuk do të ndalojmë transmetimin e omicron ose delta – është shumë e vështirë të ndalohet,” tha Ryan në konferencën me Tedros. “Por ajo që ne do të bëjmë është të zvogëlojmë në mënyrë kritike forcën e infeksionit, ne do ta zvogëlojmë atë valë presioni dhe më pas shpresojmë ta kalojmë këtë valë në një mënyrë që të mos prishim ose shembim sistemet tona të shëndetit publik.”

Ryan tha se qeveritë anembanë botës duhet të përgatiten për një valë infeksioni duke u siguruar që spitalet të kenë staf, grupim dhe furnizime me oksigjen. Ai tha gjithashtu se qeveritë duhet të vazhdojnë të bëjnë presion që të pavaksinuarit të vaksinohen.

“Sistemet shëndetësore janë më të dobëta tani se sa ishin një vit më parë në realitet,” tha ai. “Pra, për fat të keq, ndonjëherë mund të ngrihesh pas goditjes së parë, por është shumë e vështirë të ngrihesh pas goditjes së dytë. Dhe kjo është vështirësia. Ne po mbështetemi te punonjësit shëndetësorë të sistemit shëndetësor që janë dobësuar nga kjo përgjigje.”

Tedros tha se OBSH është e shqetësuar se kombet e pasura që përdorin doza përforcuese për të gjithë popullsinë e tyre të rritur do të përkeqësojnë pabarazinë e vaksinave në mbarë botën. Ai e bëri të qartë se OBSH nuk është kundër administrimit të përforcuesve për njerëzit në rrezik të sëmundjes së rëndë, por prioriteti kryesor duhet të jetë ende vaksinimi i atyre që nuk kanë marrë ende një vaksinë.

Drejtori i OBSH-së tha se 41 vende nuk kanë arritur ende 10% të vaksinimit të popullsisë së tyre dhe 98 vende nuk kanë arritur 40% të vaksinimit të popullsisë së tyre.

“Ne shohim gjithashtu pabarazi të konsiderueshme midis grupeve të popullsisë në të njëjtin vend,” tha Tedros. “Nëse lejojmë që pabarazia të vazhdojë, ne lejojmë që pandemia të vazhdojë.”

Ryan tha se ndalimet e përgjithshme të udhëtimit krijojnë një ndjenjë të rreme sigurie sepse variante si omicron përhapen përpara zbulimit. SHBA-të muajin e kaluar ndaluan vizitorët nga Afrika e Jugut, Botsvana, Zimbabve, Namibia, Lesoto, Eswatini, Mozambiku dhe Malavi.

“Vendet kanë të drejtë të mbrojnë dhe mbrojnë veten, ata kanë të drejtë të kontrollojnë kufijtë e tyre, ata e bëjnë këtë për të gjitha llojet e arsyeve të tjera”, tha Ryan. “Por duhet bërë në një mënyrë që të ruajë në masën maksimale të mundshme lëvizjen e lirë të njerëzve, të drejtat individuale të njeriut dhe duke pasur parasysh ndikimet ekonomike që këto masa kanë në vendet.”

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!