Home News Numri i të vdekurve në tragjedinë e minierës ruse rritet në më shumë se 50 …

Numri i të vdekurve në tragjedinë e minierës ruse rritet në më shumë se 50 …

by E Ll

Një rrjedhje gazi në një minierë qymyri në Siberi vrau të paktën 52 njerëz të enjten, thanë agjencitë ruse të lajmeve, duke përfshirë gjashtë shpëtimtarë që u dërguan në përpjekje për të nxjerrë dhjetëra burra në atë që ishte një nga fatkeqësitë më të këqija të minierave të Rusisë që nga koha sovjetike.

Komiteti Hetimor Rajonal tha se tre persona, përfshirë drejtorin e minierës Listvyazhnaya dhe zëvendësin e tij, ishin arrestuar me dyshimin për shkelje të rregullave të sigurisë industriale.

Ai tha se minatorët ishin mbytur kur një bosht ventilimi u mbush me gaz. Televizioni shtetëror tha se prokurorët besonin se kishte pasur një shpërthim metani.

Të vdekurit përfshinin 11 minatorë të konfirmuar tashmë të vrarë, 35 të cilët ishin raportuar të zhdukur dhe gjashtë punonjës të shpëtimit.

Dhjetra njerëz u trajtuan në spital, të paktën disa prej tyre për thithjen e tymit. Katër ishin në gjendje kritike.

Rajoni prodhues i qymyrit i Kemerovës, afërsisht 3,500 km (2,200 milje) në lindje të Moskës, ka pësuar aksidente fatale në miniera prej vitesh.

Miniera Listvyazhnaya është pjesë e SDS-Holding, në pronësi të Unionit të Biznesit Siberian të mbajtur privatisht. Pronari nuk kishte asnjë koment të menjëhershëm.

Rreth 285 persona ishin brenda në minierë kur tymi u përhap përmes boshtit të ventilimit, tha Ministria e Emergjencave. Autoritetet thanë se 239 kishin dalë në sipërfaqe.

Presidenti Vladimir Putin tha se kishte folur me guvernatorin dhe zyrtarët e urgjencës dhe Kremlini tha se kishte urdhëruar ministrin e emergjencave të fluturonte në rajon për të ndihmuar.

Kemerova shpalli tre ditë zie.

Në vitin 2007, rajoni ishte vendi i aksidentit më të rëndë të minierave që nga rënia e Bashkimit Sovjetik, kur një shpërthim në minierën Ulyanovskaya mori jetën e më shumë se 100 njerëzve. Në vitin 2010, shpërthimet në minierën Raspadskaya të rajonit vranë më shumë se 90 njerëz.

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!