Home Marrëdhënie Nuk do ketë më Facebook. Ja si do quhet korporata e Mark Zuckerberg …

Nuk do ketë më Facebook. Ja si do quhet korporata e Mark Zuckerberg …

by E Ll

sociale do të ndryshojë në “Meta”, për të theksuar vizionin e saj “metaverse”.

“Që tani e tutje ne do të jemi së pari Metaverse, jo Facebook”, tha Zuckerberg gjatë një fjalimi kryesor në konferencën vjetore të zhvilluesve të kompanisë. “Shpresoj që njerëzit të njohin markën Meta dhe të ardhmen të cilën ne mbështesim.”

Zuckerberg tha se e ardhmja e kompanisë do të fokusohet në ndërtimin e produkteve të realitetit virtual që lidhin përdoruesit përmes një mediumi tjetër. Ai parashikoi se një miliard njerëz do të jenë në Metaverse në dekadën e ardhshme.

Kompania e përshkruan metaversen si një hapësirë ​​virtuale tredimensionale ku përdoruesit mund të krijojnë avatarë që i përfaqësojnë ata. Zuckerberg tha se bota e re e realitetit virtual do t’i lejojë përdoruesit të luajnë video lojëra, të shikojnë filma, të ndjekin koncerte, të bashkëpunojnë me kolegët dhe të mblidhen me miqtë pa dalë nga dhoma e tyre e ndenjjes.

Zuckerberg e quajti Facebook-un, të cilin e lançoi nga dhoma e tij e konviktit të kolegjit në vitin 2004, “një kompani ikonë e mediave sociale”, por shtoi se emri nuk “përfshin” më gjithçka që bën kompania.

“Për momentin, marka jonë është aq e lidhur ngushtë me një produkt sa që nuk mund të përfaqësojë gjithçka që po bëjmë sot, e lëre më në të ardhmen”, tha Zuckerberg.

Kompania po ndryshon gjithashtu treguesin e saj të aksioneve nga “FB” në “MVRS”, duke filluar nga 1 dhjetori.

Në gusht, Zuckerberg i tha prezantueses së CBS Mornings, Gayle King se metaverse është “gjenerata e ardhshme e internetit”. Ai shpjegoi se “në vend që të jetë një internet që ne e shikojmë, apo jo, në telefonat tanë celularë ose në ekranet tona të kompjuterit, është një internet në të cilin ne jemi pjesë ose në të cilin mund të jemi brenda.”

Ndërsa metaverset janë vite larg realizimit të plotë, Zuckerberg tha se përveç përparimeve teknologjike, do të kërkojë edhe “forma të reja qeverisjeje”.

Kompania aktualisht po përballet me kritika për mungesën e mbrojtjeve që u ka ofruar përdoruesve në paketën e saj të aplikacioneve të mediave sociale. Në fillim të këtij muaji, ish-punonjësja e Facebook, Frances Haugen doli publikisht pasi zbuloi mijëra dokumente që tregonin se drejtuesit e kompanisë e dinin se platforma ndihmoi në përhapjen e dezinformatave për vite me radhë, por nuk bëri mjaftueshëm për të luftuar efektet negative.

Në dëshminë para një komiteti të Kongresit dhe në “60 Minutes”, ajo akuzoi kompaninë për vendosjen e fitimeve mbi njerëzit. Facebook i ka mohuar këto akuza.

Zuckerberg tha të enjten se kontrollet e “privatësisë” dhe “sigurisë” duhet të futen në Metaverse që nga dita e parë.

“Ju do të vendosni kur dëshironi të jeni me njerëz të tjerë, kur dëshironi të bllokoni dikë që të shfaqet në hapësirën tuaj ose kur dëshironi të bëni një pushim dhe të teleportoni në një vend privat për të qenë vetëm”, tha Zuckerberg.

Fjalimi kryesor paraqiti gjithashtu një paraqitje të shkurtër nga Nick Clegg, nënkryetari i kompanisë për çështjet globale. Clegg tha në të kaluarën, shpejtësia me të cilën përparon teknologjia shpesh i lë ligjvënësit dhe rregullatorët që të përballen.

“Nga njëra anë, kompanitë akuzohen se ecin përpara shumë shpejt, dhe nga ana tjetër, njerëzit e teknologjisë mendojnë se përparimi nuk mund të përballojë të presë për ritmin më të ngadaltë të rregullimit,” tha Clegg. Ai shtoi se këtë herë mund të jetë ndryshe “sepse kemi vite deri sa të realizohet metaversi që parashikojmë”.

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!