Home News Një votë për “stabilitetin”: Reagimet nga bota ndaj rezultateve të zgjedhjeve në Gjermani.

Një votë për “stabilitetin”: Reagimet nga bota ndaj rezultateve të zgjedhjeve në Gjermani.

by E Ll

Fuqitë evropiane kanë mirëpritur rezultatin e zgjedhjeve kombëtare në Gjermani, me Francën që vlerësoi votën si një fitore për “stabilitetin” dhe kryeministri socialist i Spanjës parashikoi lidhje më të ngushta pas triumfit të partisë së socialdemokratëve të qendrës së majtë (SPD).

SPD udhëhoqi ngushtë votimin e së Dielës, duke marrë 25.7 përqind të votave, sipas rezultateve të përkohshme të publikuara të hënën.

Blloku konservator CDU-CSU i kancelares në largim Angela Merkel doli i dyti, por regjistroi performancën e tyre më të ulët ndonjëherë.

Kandidati për kancelar, Olaf Scholz, tha se partia do të zhvillojë bisedime koalicioni me të Gjelbrit dhe Partinë Demokratike të Lirë (FDP) pro-biznesit. Bisedimet mund të duhen muaj për të përfunduar.

Scholz, i cili ishte ministër i financave në administratën e “koalicionit të madh” të Merkelit, dha gjithashtu një tregues të parë të ideve të tij të politikës së jashtme.

63-vjeçari u tha gazetarëve se një qeveri që ai mund të drejtonte do t’i ofronte Shteteve të Bashkuara vazhdimësinë në marrëdhëniet transatlantike. Ai gjithashtu lidhi krizën e furnizimit me karburant në Mbretërinë e Bashkuar me Brexit.

Ja se si reaguan vendet e tjera ndaj zhvillimeve:

Franca

Ministri i Çështjeve Evropiane i Francës Clement Beaune vlerësoi rezultatin e votës së Gjermanisë në reagimin e parë zyrtar të Parisit në sondazh, duke mirëpritur pozicionet pro-BE të mbajtura nga SPD, të Gjelbrit dhe FDP.

“Këtu është një vend, fqinji ynë i ngushtë, që i jep vlerë të madhe moderimit, stabilitetit dhe vazhdimësisë,” tha Beaune për televizionin France 2.

“Unë mendoj se, jozyrtarisht, bisedimet midis partive politike gjermane dhe ne duhet të fillojnë tani që të njihemi me njëri -tjetrin,” shtoi ai.

Gjermania, ekonomia më e madhe e Evropës, është partneri më i ngushtë i Francës dhe marrëdhënia e tyre qëndron në zemër të Bashkimit Evropian. Presidenti Emmanuel Macron ndërtoi marrëdhënie të forta pune me Merkel.

Spanja

“Spanja dhe Gjermania tashmë ishin shumë të bashkuar në evropianizmin tonë dhe tani ne kemi mundësinë të jemi të bashkuar në ngjyrën dhe orientimin e qeverive tona,” tha Sanchez gjatë një fjalimi në qytetin verior të Santander.

Sanchez më herët në Twitter tha se Madridi dhe Berlini do të vazhdojnë të punojnë së bashku për një “Evropë më të fortë” dhe “shërim të drejtë dhe të gjelbër” nga pandemia COVID-19 pas fitores së SDP.

BE

Presidenti i Parlamentit Evropian David Sassoli, i cili është gjithashtu anëtar i aleancës politike të qendrës së majtë në asamblenë e BE, uroi Scholz.

“Pas kësaj krize historike, nuk ka kohë për të humbur: Evropa ka nevojë për një partner të fortë dhe të besueshëm në Berlin për të vazhduar punën tonë të përbashkët për një rimëkëmbje sociale dhe të gjelbër,” shkroi ai në Twitter, duke iu referuar pandemisë COVID-19.

Ekzekutivi i BE -së u përmbajt nga komentet, me Brukselin që pret derisa të dihet forma e qeverisë para se të lëshojë vërejtje.

Rusia

Rusia tha se shpresonte për “vazhdimësi” në lidhjet e saj me Gjermaninë.

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha pavarësisht mosmarrëveshjeve midis Moskës dhe Berlinit, “ne jemi të bashkuar nga një mirëkuptim se problemet mund dhe duhet të zgjidhen vetëm përmes dialogut”.

Presidenti rus Vladimir Putin dhe Merkel, kanë mbajtur një marrëdhënie pune edhe pse janë përplasur për çështje të caktuara, përfshirë këtu luftën siriane dhe përfshirjen e supozuar të Moskës në helmimin e kritikut të Kremlinit, Alexey Navalny.

Rusia dhe Gjermania janë partnerë të rëndësishëm tregtarë dhe kanë punuar së bashku për të përfunduar projektin Nord Stream 2 përballë kundërshtimeve nga aleatët lindorë të Gjermanisë në BE dhe NATO si Polonia, shtetet baltike dhe SHBA, të cilat janë shprehur se ky investim i jep Moskës shumë kontroll mbi burimet energjike të Evropës.

Gazsjellësi gjithashtu do të devijojë furnizimet nga një rrugë ekzistuese përmes Ukrainës, dhe Kievi ka frikë se do të humbasë tarifat e nevojshme të tranzitit.

Scholz tha të hënën se Moska kishte premtuar se tubacioni nuk do të shërbejë si një armë energjetike.

Moska garantoi, tha ai, se “Ukraina do të mbetet një vend tranzit dhe se ne do të sigurohemi që furnizimet me gaz të vendeve të caktuara në Evropën Lindore të mos kërcënohen nga Rusia.”

Hungaria

Ministri i Jashtëm hungarez Peter Szijjarto tha se Budapesti ishte gati të punonte me një qeveri të re gjermane dhe të rrisë bashkëpunimin me Berlinin pas zgjedhjeve.

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!