Home News Një tërmet i fortë me magnitudë 6.2 ka goditur brigjet e Tajvanit

Një tërmet i fortë me magnitudë 6.2 ka goditur brigjet e Tajvanit

by E Ll

Shërbimi Gjeologjik i SHBA tha se epiqendra e tërmetit ndodhej rreth 40 milje në lindje të qytetit Hualien në një thellësi prej rreth 18 miljesh.

Pavarësisht fuqisë së tërmetit, USGS tha se kishte një shans 65% që lëkundje të shkaktonte vetëm humbje ekonomike ose lëndime minimale.

Në një shkallë nga 1 deri në 7 që mat intensitetin e tërmetit në Tajvan, zyrtarët e Byrosë Qendrore të Motit thanë se intensiteti i tërmetit arriti në 4 në Qarkun Yilan, Taipei City dhe New Taipei City.

Niveli i intensitetit ishte më i ulët, një 3, në qarkun Hualien, qytetin Taichung, qarkun Hsinchu, qytetin Taoyuan, qytetin Hsinchu dhe qarkun Changhua.

Videoja e postuar në internet nga Global Times shtetërore e Kinës tregoi dritat në një ndërtesë zyre në Taipei duke u lëkundur egërsisht për më shumë se 30 sekonda pas tërmetit.

Pamjet tregojnë dritat që lëkunden dhe kumbojnë mbi një zyrë në Taipei për më shumë se 30 sekonda, ndërsa një tërmet me magnitudë 6.4 goditi brigjet lindore të ishullit Tajvan të Kinës në orën 5:46 pasdite të hënën.

Video:

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!