Home News Ndërtesa e Parlamentit të Afrikës së Jugut merr flakë për herë të dytë në 2 ditë

Ndërtesa e Parlamentit të Afrikës së Jugut merr flakë për herë të dytë në 2 ditë

by E Ll

Një zjarr që shkatërroi ndërtesën e parlamentit në Afrikën e Jugut gjatë fundjavës u ndez sërish të hënën, duke i kthyer zjarrfikësit për të shuar sërish flakët.

Zjarri origjinal shkatërroi një pjesë të madhe të ndërtesës të dielën. Zyrtarët thanë se erërat e forta shkaktuan që prushi të vinte zjarrin në çati.

Në një konferencë të hënën, autoritetet thanë se ndërtesa nuk ishte deklaruar ende e sigurt për aksesin e hetuesve. Shpërthimi ndodhi pas konferencës.

Autoritetet thanë se një raport paraprak duhet të përfundojë deri të premten dhe do t’u japë zyrtarëve një ide më të mirë për shkallën e dëmit, duke përfshirë koston.

Biblioteka, muzeu dhe artefaktet historike të ndërtesës së parlamentit ishin të padëmtuara, shtuan ata.

Kryetari i Asamblesë Kombëtare Nosiviwe Mapisa-Nqakula tha se kishte shumë anomali në zjarrin e së dielës, duke përfshirë faktin se nuk kishte pamje nga kamerat e sigurisë.

Parlamenti ka siguruar qytetarët se Fjalimi i Gjendjes së Kombit do të vazhdojë siç është planifikuar muajin e ardhshëm së bashku me ngjarjet e tjera parlamentare.

Shkaku i zjarrit nuk është përcaktuar. Një i dyshuar 49-vjeçar është arrestuar nën akuzën për zjarrvënie dhe vjedhje.

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!