Home News Ndërron jetë Presidenti i Parlamentit të BE-së David Sassoli

Ndërron jetë Presidenti i Parlamentit të BE-së David Sassoli

by E Ll

Presidenti i Parlamentit Evropian, David Sassoli, vdiq të martën herët pasi u shtrua në spital në fund të muajit të kaluar për shkak të një “komplikimi serioz” të shkaktuar nga një mosfunksionim i sistemit të tij imunitar, tha zëdhënësi i tij. Ai ishte 65 vjeç.

Sassoli vdiq në orën 1:15 të mëngjesit në Centro di Riferimento në Aviano, Itali, tha zëdhënësi i tij Roberto Cuillo në mediat sociale. Shkaku i vdekjes nuk u bë publik.

“Data dhe vendi i varrimit do të komunikohet në orët në vijim”, tha ai.

Njoftimi për vdekjen e Sassolit erdhi më pak se një ditë pasi Cuillo tha në një deklaratë se presidenti ishte shtruar në spital në Itali që nga 26 dhjetori dhe se të gjitha detyrat e tij ishin anuluar.

“Ky shtrimi në spital ishte i nevojshëm për shkak të një ndërlikimi serioz për shkak të një mosfunksionimi të sistemit imunitar”, tha ai.

Vdekja e tij ndodhi vetëm pak muaj pasi u shtrua në një spital në Strasburg, Francë, në mes të shtatorit për pneumoni të rëndë.

“Çfarë tronditje e madhe dhe humbje e madhe”, tha Ismail Ertug, një deputet gjerman i Parlamentit Evropian, në një postim në Twitter. “Jam thellësisht i pikëlluar. Ai na la shumë herët. Ngushëllimet e mia familjes së tij! I dashur David, u prefsh në paqe!”

Vendasja e Firences, Itali, kishte një karrierë si gazetar i profilit të lartë dhe spikere televizive përpara se të kthehej në politikë në vitin 2009, kur u zgjodh si anëtar i Parlamentit Evropian për Italinë Qendrore me Partinë Demokratike të qendrës së majtë, sipas tij. biografi.

Në vitin 2014, ai u rizgjodh në parlament si dhe u zgjodh nënkryetar i tij me fokus buxhetin dhe rajonin e Mesdheut.

Sidoqoftë, ishte në korrik 2019 gjatë mandatit të tij të tretë që ai u zgjodh president i Parlamentit Evropian për të mbikëqyrur 705 anëtarët e tij të zgjedhur.

Më herët të hënën pas njoftimit për shtrimin e tij në spital, Ursula von der Leyen, presidentja e Komisionit Evropian, kishte postuar në Twitter për shëndetin e Sassolit, duke i uruar shërim të shpejtë.

“I dashur David, mendimet e mia janë me ty ndërsa ti lufton për shëndetin tënd,” tha ajo. “Bun guxim, siç thua shpesh.”

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!