Home Art dhe Kulturë Nata më e madhe e modës: Si u dukën vipat në Met Gala 2021?

Nata më e madhe e modës: Si u dukën vipat në Met Gala 2021?

by E Ll

The Metropolitan Museum of Art’s Costume Institute Benefit – i njohur më shumë si Met Gala – ka filluar, dhe ngjarja e këtij viti është shumë e përfolur. Pas anulimit të vitit të kaluar për shkak të pandemisë, galaja e 2021 po shkon me kënaqësi në festimin e ekspozitës me dy pjesë të muzeut: segmenti i parë: “Një leksik i modës”, hapet më 18 shtator dhe i dyti : “Një Antologji e Modës”, hapet më 5 maj 2022.

Të dy evenimentet eksplorojnë stilistët amerikanë dhe identitetin e madh të Amerikës.

“Afrimi i kësaj ekspozite doli shumë nga lëvizja Black Lives Matter”, tha kuratori Andrew Bolton. “Unë kam qenë vërtet i impresionuar nga përgjigjet e stilistëve amerikanë ndaj klimës sociale dhe politike, veçanërisht rreth çështjeve të përfshirjes së trupit dhe rrjedhshmërisë gjinore, dhe unë thjesht e gjej punën e tyre shumë, shumë vetë-reflektuese.”

Pjesëmarrësit në gala të këtij viti do të interpretojnë një temë të pavarësisë amerikane dhe ngjarja organizohet nga një grup që e duan shumë modën, si Timothée Chalamet, Billie Eilish, Amanda Gorman dhe Naomi Osaka, me karrige nderi Tom Ford, Adam Mosseri dhe Anna Wintour.

Le t`i shohim bashkë veshjet më të spikatura …

Nga e majta: Aktorja Laura Harrier, ASAP Rocky dhe Rihanna që mbërritën pak vonë por askush nuk u tha gjë

Nga e majta: Whoopi Goldberg, Cara Delevingne dhe Frank Ocean i cili kishte marrë si aksesor një fëmijë robot të gjelbër sepse, pse jo?

Nga e majta: Carey Mulligan, Zoe Kravitz dhe Muzikantja Rosalía me një vështrim të thellë.

Nga e majta: Duke përqafuar atmosferën popullore perëndimore të Met Gala të këtij viti, Pharrell Williams dhe gruaja e tij Helen Lasichanh, Aktorja Gemma Chan i bën homazh yllit të parë të filmit kinezo -amerikan të Hollivudit Anna May Wong dhe Aktorja Tessa Thompson me një fustan të ngjashëm me flakën me një kapelë kauboj dhe çizme. Interesante.

Nga e majta: Shkrimtarja dhe regjisorja Michaela Coel me një kostum blu që na kujton flamurin amerikan. Këngëtarja Normani dhe hitbërësja Olivia Rodrigo.

Nga e majta: Sienna Miller e zbukuruar me ngjyrë nude, Sharon Stone elegante dhe Gigi Hadid në një fustan të posaçëm për të.

Si rrallë herë Kim Kardashian zgjodhi një pamje të plotë. Aq të plotë sa ishte mbuluar edhe në fytyrë.

Nga e majta: Emily Blunt, regjisori i Zelandës së Re Taika Waititi bashkë me Rita Orën, dhe Gabrielle.

Nga e majta: Kendall Jenner me një sasi të madhe shkëlqimi, Justin dhe Hailey Bieber klasikë dhe Lupita Nyong’o me një pamje xhins të personalizuar.

Nga e majta: Lorde, Model Precious Lee vesh dhe Chance The Rapper.

E kuqja dhe ari janë sigurisht të njohura – nga e majta: Eiza Gonzalez, Iman dhe Karlie Kloss.

Nga e majta: Bashkë-kryesuesja dhe tenisja Naomi Osaka mban një fustan të personalizuar të dizajnuar nga motra e saj më e madhe, modelja Kaia Gerber dhe Tracee Ellis Ross.

Për tapetin e saj të parë Met Gala, Billie Eilish u frymëzua nga Marilyn Monroe me një fustan të personalizuar mbresëlënës dhe goxha tërheqës.

Reperi Lil Nas X mori ekstravagancën me shumë pamje të Lady Gaga 2019 dhe hodhi disa shufra ari në tre veshje të praruara.

Nga e majta: Blogerja Eva Chen e Instagramit, i dashuri i Amerikës Timothee Chalamet dhe çifti Brooklyn Beckham dhe Nicola Peltz.

Nga e majta: Ikonikja Anna Wintour, Ema Chamberlain në Louis Vuitton dhe Keke Palmer.

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!