Home Mirëqenia Moska rikthen karantinën. Vdekjet nga Covid-19 shumëfishohen në Rusi.

Moska rikthen karantinën. Vdekjet nga Covid-19 shumëfishohen në Rusi.

by E Ll

Moska do të vendosë një bllokim 10-ditor nga java e ardhshme në një përpjekje për të frenuar rastet në rritje të Covid-19, ka thënë kryebashkiaku i qytetit.

“Në ditët në vijim, ne do të arrijmë majat historike në rastet e Covid,” shkroi Sergey Sobyanin në blogun e tij, përpara se të shpallte kufizime të rrepta nga 28 tetori deri më 7 nëntor.

“Gjatë kësaj periudhe, puna e të gjitha ndërmarrjeve dhe organizatave në territorin e qytetit të Moskës duhet të pezullohet,” tha ai, para se të përshkruante disa përjashtime.

Në fillim të kësaj jave qyteti urdhëroi të gjithë banorët e pavaksinuar mbi 60 vjeç, si dhe njerëzit e pavaksinuar “që vuajnë nga sëmundje kronike”, të qëndrojnë në shtëpi për katër muaj deri në fund të shkurtit.

Kriza e Covid-19 në Rusi po thellohet dhe zyrtarët e saj kanë filluar të pranojnë hapur se vendi po përballet me një dimër të tmerrshëm.

Numri më i lartë i rasteve dhe vdekjeve të përditshme u shumëfishua në ditët e fundit. Të Mërkurën u regjistrua një rekord prej 1,028 vdekje zyrtare.

Kryeministri Mikhail Mishustin tha në një takim të grupit të punës Covid-19 të martën se barra mbi institucionet mjekësore po rritet seriozisht, ndërsa guvernatori i rajonit Oryol, Andrey Klychkov, kohët e fundit zbuloi se rajoni nuk ka kapacitet për të shtruar në spital më pacientët me koronavirus.

“Shifra më e tmerrshme është se ne kishim 1,854 shtretër të përgatitur, dhe sot nuk ka më shtretër falas. Sigurisht, ne do të lirojmë sa më shumë shtretër të mundemi por do të kërkojmë opsione të tjera. Për momentin nuk ka shtretër në dispozicion, dhe kjo ngre shqetësime serioze, “tha Klychkov gjatë një videoje transmetimi të drejtpërdrejtë në Instagram.

Ekspertët fajësojnë një nxitje të ngadaltë të vaksinimit, një sistem të mbingarkuar të kujdesit shëndetësor dhe mosbesim të përhapur në qeveri për situatën.

Përpjekjet e Rusisë për të zvogëluar transmetimin janë penguar seriozisht nga një program vaksinimi  i zymtë. Vetëm rreth 30% e popullsisë është plotësisht e vaksinuar, në një vend ku janë në dispozicion katër vaksina vendase.

Të martën, kur vendi goditi një tjetër rekord vdekjesh nga Covid, Kremlini pranoi përgjegjësinë e tij të pjesshme për shkallët e ulëta të vaksinimit. “Sigurisht, jo gjithçka që duhej bërë, ishte bërë për të informuar dhe shpjeguar pashmangshmërinë dhe rëndësinë e vaksinimit,” u tha gazetarëve zëdhënësi i Presidentit Vladimir Putin, Dmitry Peskov.

“Por në të njëjtën kohë, qytetarët e vendit tonë duhet të marrin një pozicion më të përgjegjshëm dhe të vaksinohen,” shtoi ai.

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!