Home News Miliarderi japonez kthehet në Tokë pas udhëtimit në hapësirë që nga 2009

Miliarderi japonez kthehet në Tokë pas udhëtimit në hapësirë që nga 2009

by E Ll

Një miliarder japonez turist hapësinor dhe dy njerëz të tjerë u kthyen në Tokë të hënën pasi kaluan gati dy javë në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës.

Yusaku Maezawa u kthye në Tokë në Kazakistan të hënën. Ai ishte turisti i parë me pagesë që vizitoi Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës që nga viti 2009.

Maezawa, themeluesi i shitësit online japonez të modës Zozo, iu bashkua në udhëtimin 12-ditor nga asistentja e tij e prodhimit dhe videografja Yozo Hirano. Anija kozmike u komandua nga kozmonauti rus Alexander Misurkin.

Biznesmeni 46-vjeçar zbarkoi rreth 90 milje në juglindje të Zhezkazgan, Kazakistan, në kushte mjegull.

Anija kozmike ruse Soyuz u rezervua përmes ndërmjetësit të anijes kozmike me bazë në Virxhinia, Space Adventures, e cila më parë rezervoi tetë fluturime private hapësinore me raketa ruse nga viti 2001 deri në 2009. Misioni i Maezawa u nis nga Kazakistani më 8 dhjetor.

Gjatë udhëtimit në hapësirë, Maezawa postoi video në internet për 1.5 milionë abonentët e tij në YouTube. Në orbitë, ai kryente “sfida” të shumta, të tilla si “ngrënia e ushqimeve me gravitet zero” dhe përdorimi i banjës në hapësirë.

Agjencia ruse hapësinore Roscosmos ndau pamjet e drejtpërdrejta të kapsulës hapësinore duke u shkëputur nga ISS dhe duke u kthyer në Tokë, si dhe agjencia që merr ekuipazhin pas uljes.

Miliarderi japonez Yusaku Maezawa (R) u kthye në Tokë të hënën pas një udhëtimi 12-ditor në stacionin hapësinor me videografin Yozo Hirano dhe kozmonautin rus Alexander Misurkin.

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!