Home News Milano – Përplaset aeroplani, 8 persona humbin jetën

Milano – Përplaset aeroplani, 8 persona humbin jetën

by E Ll

Sipas policisë, një avion i vogël privat është përplasur në një ndërtesë të zbrazët në periferi të Milanos në veri të Italisë, duke vrarë të tetë personat në bord.

Aeroplani, i cili u ngrit nga aeroporti i qytetit Linate të Milanos të Dielën, ishte drejtuar për në ishullin Sardenja, thanë zyrtarët.

Sipas mediave italiane, mjeti u pilotua nga miliarderi rumun Dan Petrescu.

68-vjeçari ishte një nga njerëzit më të pasur të Rumanisë. Ai drejtoi një firmë të madhe ndërtimi dhe zotëronte një sërë supermarketesh dhe qendrash tregtare. Gjithashtu mbante kombësinë gjermane, raportoi gazeta Corriere della Sera.

Corriere dhe agjencia e lajmeve AGI thanë se gruaja 65-vjeçare e Petrescu, e cila gjithashtu kishte kombësi franceze, dhe djali i tyre Dan Stefano, 30 vjeç, u vranë. Gjithashtu në aeroplan me familjen ishin katër miq të tyre, dy motra dhe një çift me fëmijën e tyre 1 vjeç.

Policia dhe ekipet e shpëtimit në një ndërtesë ku një aeroplan i vogël u rrëzua në periferi të Milanos San Donato, 3 tetor

Përplasja ndodhi pak para një stacioni metroje në periferi të Milanos, San Donato.

Njerëzit në zonë raportuan se dëgjuan një shpërthim kur aeroplani u përplas me ndërtesën dykatëshe, e cila ishte bosh në atë kohë ndërsa ishte duke u rinovuar.

Flakë dhe tym u ngrit në ajër dhe disa automjete të parkuara përgjatë rrugës morën flakë, thanë dëshmitarët, por nuk raportohet për viktima të tjera.

Agjencia italiane e lajmeve ANSA, duke cituar agjencinë kombëtare të sigurisë ajrore, tha se avioni ishte një PC-12, një aeroplan me një motor, të tipit ekzekutiv.

ANSA citoi gjithashtu një zyrtar të zjarrit në Milano, Carlo Cardinali, të thoshte se avioni ishte përplasur në fasadën e ndërtesës.

“Ndikimi ishte shkatërrues,” tha Cardinali.

Sipas mediave italiane, kutia e zezë e aeroplanit është gjetur.

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!