Home News Mbretëria e Bashkuar porosit 114 milion vaksina shtesë Covid në mes të frikës së variantit ‘Omicron’

Mbretëria e Bashkuar porosit 114 milion vaksina shtesë Covid në mes të frikës së variantit ‘Omicron’

by E Ll

Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar tha të mërkurën vonë se ka porositur 114 milionë doza shtesë të vaksinës Covid-19, nga gjigantët farmaceutikë Pfizer-BioNTech dhe Moderna, për të forcuar nxitjen e saj të frenimit gjatë dy viteve të ardhshme.

Porositë — 60 milionë doza shtesë të vaksinës Moderna dhe 54 milionë vaksina të tjera Pfizer-BioNTech — vijnë pasi Britania zgjeron programin e saj përforcues pas shfaqjes së variantit Omicron.

Vendi ka vendosur një objektiv dy-mujor për të dhënë doza të treta për të gjithë të rriturit mbi 18 vjeç, pas zgjerimit të pranueshmërisë dhe përgjysmimit në tre muaj kohën e nevojshme që nga marrja e një jasku të mëparshëm.

“Këto marrëveshje të reja do të dëshmojnë në të ardhmen përpjekjen e madhe britanike të vaksinimit — e cila deri më tani ka dhënë më shumë se 115 milionë injeksione të para, të dyta dhe përforcuese në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar,” tha në një deklaratë Sekretari i Shëndetësisë Sajid Javid.

“Ky është një mision kombëtar dhe arma jonë më e mirë për t’u përballur me këtë virus dhe variantet e tij është të marrim goditje në krahë.”

Duke shpallur urdhrat e reja, Departamenti i Shëndetësisë tha se Britania mbetet e përkushtuar për të dhuruar 100 milionë doza “për vendet në nevojë” deri në mesin e vitit 2022.

Ai vuri në dukje se Mbretëria e Bashkuar do të ketë dhuruar më shumë se 30 milionë deri në fund të vitit dhe ka njoftuar planet për donacione që arrijnë në 70 milionë doza deri më tani.

Sidoqoftë, vendet perëndimore, përfshirë Britaninë, janë përballur me kritika të forta për dështimin për të marrë më shumë vaksina në vendet më të varfra, me ekspertët që paralajmërojnë se rrit rrezikun e shfaqjes së varianteve të rrezikshme të Covid.

Samiti i Farmacisë

Britania ka qenë një nga vendet më të prekura nga pandemia e koronavirusit në mbarë botën, me rreth 145,000 vdekje që nga viti i kaluar.

Normat ditore të infeksionit mbeten të larta edhe pse më shumë se 80 për qind e njerëzve të moshës 12 vjeç e lart janë goditur dyfish dhe gati një e treta deri më tani kanë pasur një përforcues.

Tani ka regjistruar 32 raste të variantit Omicron, pasi nëntë raste të reja u zbuluan në Angli dhe një tjetër rast u gjet në Skoci, thanë zyrtarët më herët të mërkurën.

22 rastet angleze shtrihen nga Londra dhe juglindja në East Midlands, Anglia lindore dhe veriperëndimi, ndërsa Skocia ka regjistruar 10.

Në përpjekjen për të dhënë 3.5 milionë njolla në javë, kryeministri Boris Johnson tha të martën se qendrat e vaksinimit do të “shfaqen si pemët e Krishtlindjeve”.

Të paktën 400 personel ushtarak do të thirren për të ndihmuar Shërbimin Shëndetësor Kombëtar të drejtuar nga të shtënat, shtoi ai.

Ndërkohë të enjten, Johnson do të presë firmat farmaceutike më të mëdha në botë, duke përfshirë AstraZeneca, GSK dhe Pfizer, për të diskutuar punën së bashku “për të trajtuar variantet në zhvillim dhe pandemitë e ardhshme”, tha zyra e tij.Samiti virtual – i quajtur “Tryeza e Rrumbullakët e CEO-ve Biofarmaceutike” – do të eksplorojë se si mësimet e nxjerra nga përgjigja ndaj Covid-19 mund të zbatohen për të zgjidhur sfidat e tjera të kujdesit shëndetësor të brezit tonë, shtoi ai.

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!