Home News Mbretëresha Elizabeth i heq princit Andrew titujt mbretërorë dhe ushtarakë

Mbretëresha Elizabeth i heq princit Andrew titujt mbretërorë dhe ushtarakë

by E Ll

Princit Andrew iu hoqën titujt e tij ushtarakë dhe mbretërorë të enjten – një ditë pasi një gjykatës i Manhattan-it lejoi që padia për sulm seksual kundër familjes mbretërore të turpëruar të ecë përpara.

“Me miratimin dhe marrëveshjen e Mbretëreshës, përkatësitë ushtarake të Dukës së Jorkut dhe patronazhet mbretërore i janë kthyer Mbretëreshës,” tha Pallati Buckingham për princin 61-vjeçar.

Një burim mbretëror konfirmoi se Andrew nuk do të përdorte më titullin “Lartësia e Tij Mbretërore” në asnjë cilësi zyrtare dhe rolet e tij të tjera do të shpërndaheshin midis anëtarëve të tjerë të familjes mbretërore. Megjithatë, ai është ende i listuar në faqen zyrtare të familjes mbretërore si i nënti në radhën e fronit.

“Duka i Jorkut do të vazhdojë të mos marrë përsipër asnjë detyrë publike dhe po e mbron këtë çështje si qytetar privat”, tha pallati për padinë për sulm seksual kundër tij.

Princi Charles dhe Princi William thuhet se kërkuan që Princi Andrew të internohej për të siguruar “mbijetesën” e familjes mbretërore, sipas The Daily Mail.

“Kjo ka të bëjë me mbijetesën me çdo kusht të institucionit. Gjithmonë ka qenë dhe do të jetë gjithmonë”, tha një burim i lartë i pallatit për gazetën.

Lëvizja për të dëbuar Princin Andrew erdhi në një përpjekje “të pamëshirshme” për të distancuar familjen mbretërore nga skandali, tha një burim tjetër nga pallati.

“Heqja e titujve dhe patronazheve do të thotë se institucioni tani mund të thotë në mënyrë legjitime se nuk është i përfshirë”, tha burimi. “Ishte një vendim i pamëshirshëm dhe i shpejtë që do të rekomandohej nga Princi i Uellsit dhe Duka i Kembrixhit dhe do të ishte sanksionuar nga Mbretëresha”.

Nëna e monarkut të Andrew-it e kishte ndaluar tashmë djalin e saj të mesëm që të kryente detyrat mbretërore mes reagimit të ashpër të shkaktuar nga intervista e tij katastrofike e vitit 2019 në BBC që justifikonte miqësinë e tij me pedofilin Jeffrey Epstein dhe zonjën tashmë të dënuar Ghislaine Maxwell.

Princi, një ish-pilot helikopteri i Marinës Mbretërore i cili fluturoi në Luftën e Falklands të vitit 1982, fillimisht mbajti titujt e tij ushtarakë.

Ata përfshinin zëvendësadmiralin e Marinës Mbretërore dhe kolonelin e nderit të Gardës Grenadier, ushtarët stoikë të famshëm për ruajtjen e Pallatit të Buckinghamit me kapelat e tyre të dallueshme të lëkurës së ariut dhe tunikat e kuqe.

Vendimi i Mbretëreshës të enjten pasoi thirrjet në rritje që Andrew t’i humbiste përfundimisht ato tituj.

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!