Home News Madagaskar : 83 të vdekur nga mbytja e anijes

Madagaskar : 83 të vdekur nga mbytja e anijes

by E Ll

Agjencia e Porteve Detare dhe Lumore të Madagaskarit tha të mërkurën se të paktën 83 njerëz u vranë kur një anije u mbyt. Një helikopter që transportonte zyrtarë qeveritarë në vendin e aksidentit u rrëzua gjithashtu, duke detyruar një ministër të notonte 12 orë për të mbijetuar.

Anija mbante 138 persona.

Deri të mërkurën pasdite, 50 të mbijetuar u gjetën nga anija e mbytur e së hënës në brigjet verilindore të Madagaskarit.

Agjencia e Portit të Lumit tha se anija e rrënuar, Francia, ishte një anije mallrash e mbingarkuar e pa autorizuar për të transportuar njerëz.

Në helikopterin e rrëzuar ndodheshin katër persona, përfshirë Sekretarin e Shtetit për Policinë e Madagaskarit, Gjeneral. Serge Gelle. Gelle dhe një tjetër oficer mbijetuan pasi notuan 12 orë deri në breg të martën.

Dy pasagjerë të helikopterit, përfshirë pilotin, ishin ende të zhdukur të mërkurën.

Gelle tha se helikopteri u rrëzua kur frynë erërat ndërsa fluturoi ulët mbi ujë.

Kryeministri Christian Ntsay dhe Ministri i Mbrojtjes Kombëtare Gjeneral. Leon Richard Rakotonirina udhëtoi drejt mbytjes së anijes me një helikopter të veçantë.

Kërkimet për të mbijetuar të tjerë u ndërprenë të mërkurën pasdite për shkak të motit të keq. Ata planifikonin të rifillonin të enjten.

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!