Home News Lufta në Siri: Bombë në autobusin ushtarak. Vdesin 14 persona

Lufta në Siri: Bombë në autobusin ushtarak. Vdesin 14 persona

by E Ll

Një sulm me bombë në një autobus ushtarak në Damaskun qendror ka vrarë 14 persona, thonë mediat shtetërore siriane.

Dy pajisje shpërthyese të lidhura me automjetin shpërthyen ndërsa po kalonte nën urën Jisr al-Rais gjatë orës së pikut të mëngjesit, njoftoi agjencia e lajmeve Sana.

Edhe pse Siria është përfshirë në luftë civile për një dekadë, sulme të tilla në kryeqytet janë gjithnjë e më të rralla. Menjëherë më pas, sulmet me armë të ushtrisë gjithashtu thuhet se vranë të paktën 10 persona në veriperëndim të kontrolluar nga opozita.

Rajoni është bastioni i fundit i grupeve rebele dhe xhihadiste që janë përpjekur të përmbysin Presidentin Bashar al-Assad që nga viti 2011.

Lufta ka lënë të paktën 350,000 njerëz të vdekur dhe ka bërë që gjysma e popullsisë të largohet nga shtëpitë e tyre, përfshirë gati gjashtë milionë refugjatë jashtë vendit.

Bombardimet e ditës së sotme në Damask thuhet se ishin më vdekjeprurëse në qytet që nga marsi 2017, kur 31 persona u vranë në një sulm vetëvrasës në kompleksin e gjykatave kryesore që u mor përsipër nga grupi xhihadist Shteti Islamik (IS).

Sana tha se inxhinierët ushtarakë çaktivizuan një pajisje të tretë shpërthyese që kishte rënë nga automjeti.

Komandanti i policisë së Damaskut, Gjeneral Major Hussein Jumaa e quajti sulmin një “akt frikacak”.

Asnjë grup nuk ka thënë ende se qëndronte pas shpërthimit, por dyshimi do të bjerë mbi IS, që ka sulmuar automjete ushtarake në lindje të vendit këtë vit.

Katër fëmijë dhe një grua ishin në mesin e 10 personave të vrarë në qytetin Ariha, në provincën veriperëndimore të Idlibit, sipas Mbrojtjes Civile të Sirisë, punonjësit e shpëtimit të së cilës njihen gjerësisht si Helmetat e Bardha.

Predhat goditën zonat e banuara dhe një treg të zënë në Ariha ndërsa fëmijët po shkonin në shkollë

20 persona të tjerë u plagosën, disa prej tyre në mënyrë kritike, kur predhat goditën zonat e banuara dhe një treg të zënë në një kohë kur fëmijët po shkonin në shkollë, tha organizata, duke fajësuar forcat pro-qeveritare.

“Ne u zgjuam nga bombardimet. Fëmijët u tmerruan dhe bërtitën,” tha Bilal Trissi, baba i dy fëmijëve që jeton në Ariha, për AFP. “Ne nuk dinim çfarë të bënim apo ku të shkonim dhe nuk pamë asgjë për shkak të gjithë pluhurit përreth nesh.”

Siria veriperëndimore ka parë dhunë sporadike që kur një armëpushim i ndërmjetësuar në mars 2020 nga Turqia dhe Rusia përfunduan një ofensivë të qeverisë.

Turqia, e cila mbështet opozitën dhe Rusia, një aleate kryesore e Assad, ka vendosur trupa në rajon në një përpjekje për të parandaluar një përshkallëzim të madh.

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!