Home Këshilla Lëkurë bebi e irrituar? Ja si mund ta trajtosh…

Lëkurë bebi e irrituar? Ja si mund ta trajtosh…

by admin

Në fakt, ka shumë lloje të skuqjeve që prekin pjesë të ndryshme të trupit të një foshnje. Skuqjet janë zakonisht të shërueshme. Sigurisht që mund të jenë të pakëndshme, por nuk janë shkak për alarm. Rrallë janë emergjente.

Ndonjëherë, skuqjet e foshnjave mund të jenë shenjë për një sëmundje më serioze. Ne do të diskutojmë rreth disa llojeve të ndryshme të skuqjeve tek fëmijëve dhe si t’i trajtojmë ato.

Por fillimisht le të flasim për shkaqet …

Bebet kanë lëkurë shumë të re dhe sistemi i tyre imunitar është në zhvillim e sipër.  Lëkura është e ndjeshme ndaj shumë burimeve acarimi ose infeksioni. Shkaqet e skuqjeve në një foshnjë mund të jenë:

Nxehtësia

Alergjia

Fërkimi

Lagështia

Kimikatet

Aromat

Pëlhura

Ka raste kur edhe jashtëqitjet e tyre mund të irritojnë lëkurën të shkaktojnë skuqje. Infeksionet virale dhe bakteriale gjithashtu mund të shkaktojnë skuqje.

Në varësi të shkakut të skuqjes, pothuajse çdo pjesë e trupit të foshnjës mund të preket:

fytyrë

qafë

trungu

krahët

këmbët

duart

këmbët

zona e pelenave

dhe vendet ku lëkura paloset

Llojet e skuqjes

Disa nga llojet më të zakonshme të skuqjeve të lëkurës së foshnjave përfshijnë:

aknet e foshnjës, të cilat zakonisht shfaqen në fytyrë

kapak djepi

skuqja e pelenës, e cila shkaktohet nga lagështia ose aciditeti i urinës

ekzemë, që zakonisht gjendet në fytyrë, prapa gjunjëve dhe në duar

sëmundja e duarve, këmbëve dhe gojës

skuqje të nxehtësisë, që zakonisht gjendet në zonat e mbuluara nga rrobat, siç janë sqetullat, qafa, gjoksi, krahët, trupi dhe këmbët dhe shkaktohet nga mbinxehja

skuqjet infektive, të tilla si fruthi, ethet e kuqe dhe rozeola

mëllenja

Fatmirësisht ne mund të ju prezantojmë me produktin që qetëson edhe mamanë edhe foshnjën. VALENS Baby Cream është një produkt organik i certifikuar me një formulë të kriujar posaçërisht për lëkurën e butë dhe delikate të fëmijës. VALENS ka në përbërje lule balsami, kalendulë, kamomil, Gjalp Shea dhe produkte blete që bashkëveprojnë për t`i dhuruar të voglit tënd jo vetëm hidratimin dhe ushqyerjen që i duhyet por bën që lëkura e tij të qetësohet nga kruarje, skuqjet, irritimet. Vetitë e tij rigjeneruese ndihmojnë në krijimin e një shtrese lëkure më të shëndetshme.

VALENS kujdeset dhe është i përshtashëm për t`u përdorur kudo por për shumë nëna zonë problematike mbetet skalpi i kokës. Në rast se bebi e ka të thatë ose të ashpër lëkurën, apliko një sasi mbi skalp duke e masazhuar lehtë me dorë ose një furçë të butë.
Kremi lihet të qëndrojë për rreth 15-20 minuta. Më pas mund të lahet si normalisht; me ujë ose shampo, (gjithmonë duke patur kujdes të mos bjerë tek sytë e bebit.)

Në mënyrë që bebi yt të gjejë qetësinë që meriton dhe ti gjithashtu, do sugjeronim që në raft të shtosh dhe kremin VALENS.

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!