Home News Kush është Baradar, presidenti de facto i Afganistanit?

Kush është Baradar, presidenti de facto i Afganistanit?

by E Ll

Udhëheqësi de facto i Emiratit Islamik të sapo shpallur u rrit në vendlindjen e grupit të tij kryengritës dhe u burgos në 2010 – derisa SHBA kërkoi lirimin e tij nga burgu pakistanez në 2018.

Baradar ka lindur në krahinën afgane të Uruzgan në vitin 1968 dhe është rritur në Kandahar (vendlindja e lëvizjes talebane). Ashtu si shumica e afganëve, jeta e Baradar ndryshoi përgjithmonë nga pushtimi sovjetik i vendit në fund të viteve `70.

Mes kaosit dhe korrupsionit të luftës civile që shpërtheu pas tërheqjes sovjetike, Barahar dhe Mullah Omar (komandanti muxhahid afgan) themeluan lëvizjen talebane në fillim të viteve 1990. Më pas me pushtimin amerikan dhe rënien e talebanëve në 2001 Baradar u fsheh, por gjithmonë mendohej se kishte mbetur aktiv me udhëheqjen e talebanëve në mërgim.

I arrestuar në Pakistan në 2010, Baradar u mbajt në paraburgim, derisa në 2018 presioni nga Shtetet e Bashkuara e liroi dhe u zhvendos në Katar. Aty ai u emërua shef i zyrës politike të talebanëve dhe mbikëqyri nënshkrimin e marrëveshjes amerikanët për tërheqjen.

Baradar ishte i pranishëm gjatë nënshkrimit të Marrëveshjes së Dohas, më shkurt 2020, sipas së cilës SHBA do të tërhiqte forcat e saj. Në këmbim, talebanët premtuan se nuk do të lejojnë që ekstremistët të përdorin vendin si terren për të sulmuar SHBA -në ose aleatët e saj.

Kryengritësit pritën derisa shumica e trupave amerikane të largoheshin nga Afganistani para se të fillonin një ofensivë për të marrë kontrollin e vendit.

Në një mënyrë mahnitëse, talebanët pushtuan pothuajse të gjithë Afganistanin në pak më shumë se një javë, pavarësisht miliarda dollarëve të shpenzuar nga SHBA dhe NATO gjatë gati 20 vjetëve për të ndërtuar forcat afgane të sigurisë. Talibanët hynë krenarë në kryeqytetin e Afganistanit të dielën, pasi qeveria u rrëzua dhe presidenti i sulmuar iu bashkua një eksodi që do të mbahet mend gjatë.

Lideri taleban Abdul Ghani Baradar u shfaq për të gjithë botën si fituesi i një lufte 20-vjeçare. Dikur i sulmuar dhe në arrati, tani president de facto i Emiratit Islamik të Afganistanit.

Në një video deklaratë, duke hequr syzet dhe duke parë kamerën, ai tha:

“Tani vjen testi. Tani do kemi të bëjmë me mënyrën sesi ne shërbejmë dhe se si sigurojmë njerëzit tanë dhe të ardhmen e tyre.”

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!