Home Këshilla Kozmetikë toksike: Bukuria që duhet të shmangni

Kozmetikë toksike: Bukuria që duhet të shmangni

by admin

Këto ditë pothuajse gjithçka është e mbushur me kimikate dhe është pothuajse e pamundur të largohesh prej tyre. Dhe, nëse jeni duke u përpjekur ta bëni këtë, ka shumë të ngjarë ta bëni atë përmes ushqimit. Normalisht, kur mendojmë të jemi të shëndetshëm dhe të kemi një mënyrë jetese natyrale, gjëja e parë që na shkon në mend është ushqimi; ushqim natyral, ushqim organik i papërpunuar.

Por, nëse ndaleni të mendoni për këtë, ka kimikate të rrezikshme diku tjetër në jetën tonë! Produktet kozmetike që ne përdorim çdo ditë mund të jenë po aq të rrezikshme – nëse jo më shumë! – për shëndetin tonë sesa ushqimi i spërkatur shumë i përpunuar.

Të rriturit thithin 60% të kimikateve që vendosim në lëkurën tonë; dhe kur bëhet fjalë për foshnjat, numri mund të shkojë deri në 100%! Plus, ata kanë rrezik më të lartë për të zhvilluar sëmundje më vonë në jetë nëse ekspozohen ndaj toksinave të caktuara.

Çështjet shëndetësore që pëlqehen më shpesh nga kimikatet toksike që njerëzit konsumojnë (ngrënia, pirja ose përthithja) janë aftësitë e kufizuara të të mësuarit, alergjitë në lëkurë, infertilitetin, defektet e lindjes, problemet e riprodhimit dhe madje edhe kanceri!

Siç mund ta shihni, ka shumë çështje të lidhura me riprodhimin që lidhen me kimikatet që ne konsumojmë, dhe shumica e toksinave përgjegjëse për ato gjenden në kozmetikë! Kjo ndodh sepse shumë nga kimikatet e përdorura në industrinë e bukurisë / tualeteve shkaktojnë përçarje hormonale.

Tani, kjo nuk po prek vetëm gratë në të gjithë botën. Make up është e mbushur me kimikate, bukuria e modës dhe produktet e kujdesit shëndetësor janë gjithashtu. Po kështu është edhe pasta juaj e dhëmbëve dhe madje edhe sapuni që përdorni për të larë duart. Ky është me të vërtetë një rrezik për të gjithë familjen. Ata emra nuk janë gjithmonë në etiketa, prandaj duhet të jemi tepër të kujdesshëm.

Toksinat kryesore që do të gjeni (dhe duhet të shmangni) në kozmetikë:

Parabenet: Këto ruajtës sintetikë të përdorur kryesisht në kozmetikë dhe produkt të kujdesit personal, madje edhe në locionet e foshnjave, parabenet dihet se ndërpresin funksionin normal të sistemit endokrin dhe shkaktojnë alergji të rënda.

  •  Sulfat natriumi Lauryl: Ky detergjent kimik industrial është krijuar për të pastruar dhe prodhuar shkumë dhe gjendet në shampo, pastë dhëmbësh dhe sapun të lëngshëm.
  •  Alumini: Ky është një metal toksik dhe është përbërës bazë për një larmi të gjerë të kozmetikës; mund të gjendet në shampo, deodorant kundër djersitjes dhe madje edhe në sprej për hundën.
  • Formaldehidi sintetik: Ky është i famshëm! Ishtë një përbërje organike e paqëndrueshme shumë toksike (VOC) që shpesh gjendet në manikyr dhe llakun e floëve, është e ndaluar në disa vende. Avulli i tij shkakton ndotje të ajrit dhe alergji ekstreme dhe është toksik për mëlçinë dhe kancerogjene
  • Tolueni: Kjo është një neurotoksinë që gjendet në shumë produkte kozmetikë, kryesisht në manikyrin e thonjve. Mund të ndikojë në funksionin e trurit dhe sistemin tuaj nervor qendror dhe gjithashtu mund të ndërhyjë në zhvillimin normal të fetusit dhe fëmijërisë.

Këtu janë disa informacione të frikshme në lidhje me disa kozmetikë të përdorur gjerësisht:

  • Shampo: Numri mesatar i kimikateve që gjenden në shampo është 15, më i rrezikshmi prej tyre janë Sodium Lauryl Sulfate, Tetrasodium dhe Propylene Glycol. Efektet anësore të mundshme të atyre kimikateve janë acarimi dhe dëmtimi i mundshëm i syve.
  • Pluhuri i syve: Numri mesatar i kimikateve që gjenden në hijet e syve është 26, më i rrezikshmi prej tyre është Polietileni Terephthalate, një rrëshirë e familjes poliestër që përdoret në fibra sintetike që mund të shkaktojë përçarje hormonale, infertilitet, dëmtime të organeve të ndryshme dhe madje është e lidhur me kanceri
  • Buzëkuqi: Numri mesatar i kimikateve që gjenden në një buzëkuq është 33, më i rrezikshmi prej tyre është Polimetil Metakrilat, që mund të shkaktojë alergji dhe lidhet me kancerin.
  • Tan Fake: Numri mesatar i kimikateve që gjenden në locionet e rreme të cirkut është 22, më të rrezikshmet prej tyre janë Ethylparaben, Methylparaben dhe Propylparaben, që mund të shkaktojnë acarim të lëkurës dhe prishje hormonale.
  • Deodorant: Numri mesatar i kimikateve që gjenden në deodorantët është 15, më i rrezikshmi prej tyre është Isopropyl Myristate dhe Alumini, që mund të shkaktojë acarim të lëkurës, syve dhe mushkërive, dhimbje koke, marramendje, probleme të frymëmarrjes dhe çrregullime hormonale.

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!