Home News Kosova rreshton policinë, serbët protestojnë mes tensionit kufitar.

Kosova rreshton policinë, serbët protestojnë mes tensionit kufitar.

by E Ll

Mosmarrëveshja në lidhje me targat e përkohshme shpërthen në kalimin kufitar ndërsa Kosova lëviz për të zbatuar rregullin e taksave.

Tensionet janë rritur në kufirin midis Kosovës dhe Serbisë ndërsa Kosova ka vendosur policë shtesë për të zbatuar një rregull për heqjen e targave serbe nga makinat që hyjnë në Kosovë. Sigurisht që serbët protestuan kundër këtij veprimi.

Policia speciale e Kosovës me automjete të blinduara u dërgua në kufi të hënën ndërkohë që qindra serbë të Kosovës thuhet se u nisën drejt kufirit me makinat dhe kamionët e tyre, duke bllokuar një rrugë që të çonte në një nga pikat e kalimit në shenjë proteste.

Policia e Serbisë ka vite që heq targat nga makinat e regjistruara në Kosovë që hyjnë në Serbi, dhe veprimi i fundit i autoriteteve të Kosovës duket se është një lëvizje “dhëmb për dhëmb”.

Serbia nuk e njeh provincën e saj të mëparshme të Kosovës si shtet të veçantë dhe e konsideron kufirin reciprok vetëm si një kufi “administrativ” dhe të përkohshëm.

Zyrtarët e Kosovës thanë se që nga e hëna, targat e lëshuara në Serbi do të zëvendësohen me ato të përkohshme dhe se policia shtesë u vendos për të zbatuar aksionin e “reciprocitetit”.

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti tha se Serbia ishte e para që vendosi targa të përkohshme. Ai shtoi se vendimi i Kosovës nuk e kufizon lirinë e lëvizjes dhe nuk është e drejtuar kundër serbëve.

“Ne nuk kërkuam targat e përkohshme, por ato u vendosën nga pala tjetër. Për sa kohë që qytetarët duhet të paguajnë për targat kur të hyjnë në Serbi, ato do të përdoren gjithashtu edhe kur hyjnë në Kosovë.”

– tha ai.

Zëdhënësi i Komisionit Evropian Peter Stano u bëri thirrje Kosovës dhe Serbisë që “menjëherë, pa asnjë vonesë” të përmbahen nga veprimet e njëanshme.

“Liria e lëvizjes është një nga gurët themel të Bashkimit Evropian dhe si të tillë ne presim që Kosova dhe Serbia të promovojnë lirinë e lëvizjes në rajon,” – u shpreh në Bruksel.

Të dy palët ranë dakord në bisedimet e ndërmjetësuara nga Bashkimi Evropian në 2014 për të lejuar qarkullim falas. Megjithatë, zyrtarët e Kosovës thanë se marrëveshja ka skaduar dhe vetëm simbolet e duhura të Kosovë janë tani të vlefshme në territor.

Në Beograd, Presidenti serb Aleksandar Vuçiç thirri një takim urgjent të martën të këshillit shtetëror të sigurisë kombëtare ndërkohë që zyrtarët serbë në Kosovë kërkuan ndihmë nga Beogradi.

Zyrtari i lartë serb kosovar Goran Rakic ​​e përshkroi lëvizjen e fundit si “një kërcënim të drejtpërdrejtë” kundër serbëve që jetojnë në Kosovë, duke thënë se ata kanë informuar ndërmjetësuesin e BE Miroslav Lajçak dhe zyrtarë të tjerë ndërkombëtarë për zhvillimet e reja.

“Kjo protestë është një reagim nga njerëzit që janë të shqetësuar për të ardhmen e tyre, fëmijët dhe familjet e tyre,” tha Rakic.

Kjo situatë ( si shumë të tjera) gjallon si pasojë e krimeve të luftës të përgjakshme të trupave serbe që kanë kryer kundër separatistëve shqiptarë të Kosovës. Ajo luftë përfundoi vetëm pas ndërhyrjes së NATO -s.

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!