Home News Koreja e Jugut bie dakord ‘në mënyrë efektive’ për draftin me SHBA-në për t’i dhënë fund Luftës Koreane

Koreja e Jugut bie dakord ‘në mënyrë efektive’ për draftin me SHBA-në për t’i dhënë fund Luftës Koreane

by E Ll

Koreja e Jugut ka rënë dakord “në mënyrë efektive” me Shtetet e Bashkuara për një draft që shpall fundin e Luftës Koreane, sipas ministrit të Jashtëm të Koresë së Jugut Chung Eui-yong, siç raportohet nga Agjencia e Lajmeve e Koresë së Jugut të mërkurën.

Duke folur në një konferencë shtypi, Chung tha se Sekretari i Shtetit i SHBA Antony Blinken kishte riafirmuar përparimin, duke thënë se të dyja palët kanë “arritur në mënyrë efektive një marrëveshje” mbi draftin.

Një zëdhënës i Departamentit Amerikan të Shtetit tha se SHBA-ja nuk ka “asnjë synim armiqësor” ndaj Koresë së Veriut dhe se është e gatshme të takohet “pa parakushte”.

“Ne shpresojmë se DPRK (Republika Popullore Demokratike e Koresë) do t’i përgjigjet pozitivisht kontaktit tonë. Ne vazhdojmë të konsultohemi ngushtë me Republikën e Koresë, Japoninë dhe aleatët dhe partnerët e tjerë se si të angazhojmë më mirë DPRK,” tha zëdhënësi.

Drafti synon t’i japë fund Luftës së Koresë, e cila shpërtheu më 25 qershor 1950, kur forcat e Koresë së Veriut sulmuan paralelin e 38-të që ndan Korenë e Veriut dhe Koresë së Jugut.

Shtetet e Bashkuara furnizuan rreth 90% të trupave që u dërguan për të ndihmuar Korenë e Jugut, duke shpenzuar rreth 67 miliardë dollarë për luftën.

Një armëpushim i nënshkruar më 27 korrik 1953, ndaloi konfliktin, por lufta nuk mbaroi kurrë zyrtarisht sepse nuk kishte traktat paqeje.Në shtator, zëvendësministri i Koresë së Veriut Ri Thae Song tha se thirrja e Koresë së Jugut për të shpallur fundin e Luftës Koreane është “e parakohshme” për shkak të “politikës armiqësore të SHBA” ndaj Phenianit.

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!