Home News Korea e Jugut autorizon përdorimin urgjent të trajtimit oral nga Pfizer

Korea e Jugut autorizon përdorimin urgjent të trajtimit oral nga Pfizer

by E Ll

Koreja e Jugut autorizoi për përdorim urgjent pilulat antivirale të Pfizer (PFE.N) që synojnë COVID-19 si të parat e këtij lloji që do të prezantohen në Korenë e Jugut, tha të hënën Ministria e Sigurisë së Ushqimit dhe Barnave.

Koreja e Jugut rivendosi kufizime të ashpra distancuese javën e kaluar pasi i lehtësoi ato në nëntor, pas një sërë infeksionesh të reja rekord ditore dhe raste serioze që shtrinë shërbimet mjekësore, pavarësisht nga një shkallë vaksinimi prej mbi 92% për ata të moshës 18 vjeç e lart.

Trajtimi oral antiviral i Pfizer, i quajtur Paxlovid, “pritet të ndihmojë në parandalimin e përkeqësimit serioz të pacientëve të shtruar në qendrat rezidenciale të trajtimit ose që trajtohen në shtëpi”, duke diversifikuar trajtimet e koronavirusit përtej injeksioneve që përdoren aktualisht në terren, tha ministri i sigurisë së drogës Kim Gang-lip. një konferencë shtypi.

Ilaçi do të përdoret për të rriturit ose fëmijët 12 vjeç e lart me peshë mbi 40 kilogramë me simptoma të lehta deri të moderuara me rrezik të lartë të zhvillimit të një rasti të rëndë të koronavirusit për shkaqe të tilla si sëmundjet themelore.Një tjetër trajtim oral i koronavirusit i quajtur molnupiravir, i zhvilluar nga Merck (MRK.N) i njohur si MSD jashtë Shteteve të Bashkuara dhe Kanadasë, u aplikua për përdorim urgjent në fillim të këtij muaji, por ministria është ende duke e shqyrtuar pasi ata kanë nevojë për informacion shtesë mbi efikasitetin, tha Kim.

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!