Home News Kolumbiani i dyshuar për përfshirje në vrasjen e presidentit të Haitit mbahet në Panama – burime

Kolumbiani i dyshuar për përfshirje në vrasjen e presidentit të Haitit mbahet në Panama – burime

by E Ll

Autoritetet e Panamasë arrestuan të hënën një ish-anëtar të ushtrisë kolumbiane të kërkuar për t’u marrë në pyetje në lidhje me vrasjen e presidentit të Haitit, Jovenel Moise vitin e kaluar, thanë dy persona të njohur me këtë çështje.

I dyshuari, Mario Antonio Palacios, 43 vjeç, u arrestua gjatë një ndalese të një fluturimi me të cilin po deportohej nga Xhamajka në Kolumbi, thanë burimet. Lexo më shumë

Autoritetet Haitiane kanë akuzuar Palacios se ishte pjesë e një grupi mercenar që vrau Moise në korrik në një sulm në banesën e tij, gjatë të cilit u plagos edhe gruaja e tij.

Palacios u arrestua gjatë një ndalese në Panama dhe iu kërkua të hipte “vullnetarisht” në një fluturim për në Shtetet e Bashkuara, tha një burim kolumbian i imigracionit.

Në rast se ai do të rezistonte, zyrtarët panamezë thanë se do të zbatonin një njoftim të kuq të Interpolit të lëshuar nga Shtetet e Bashkuara, i cili është përveç atij që Haiti kishte lëshuar tashmë, tha burimi.

Haiti gjithashtu ka lëshuar një njoftim të kuq të Interpolit për Palacios.

Nuk ishte e qartë nëse ai kishte shkuar në Shtetet e Bashkuara.

Autoritetet e Panamasë nuk kanë dhënë asnjë koment publik mbi aferën, por një person i njohur me këtë çështje në Panama konfirmoi se Palacios ishte arrestuar.

Një video e ndarë me Reuters nga burimi, i cili nuk pranoi të identifikohej, tregonte dy agjentë të imigracionit që shoqëronin një burrë, fytyra e të cilit nuk u shfaq, përmes asaj që dukej të ishte aeroporti i Panamasë.

Kanali televiziv kolumbian Noticias RNC gjithashtu raportoi ndalimin.

Një avokat për Palacios nuk kishte asnjë koment të menjëhershëm. Interpoli nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese për koment.

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!