Home News Kolorado: Zjarret djegin qindra shtëpi, familjet lënë shtëpitë e tyre.

Kolorado: Zjarret djegin qindra shtëpi, familjet lënë shtëpitë e tyre.

by E Ll

DENVER – Rreth 580 shtëpi, një hotel dhe një qendër tregtare janë djegur dhe dhjetëra mijëra njerëz janë evakuuar nga zjarret e shkaktuara nga era jashtë Denverit, thanë zyrtarët të enjten në mbrëmje.

Të paktën një reagues i parë dhe gjashtë të tjerë u plagosën, megjithëse Sherifi i Qarkut Boulder Joe Pelle pranoi se mund të ketë më shumë lëndime dhe vdekje mund të jenë të mundshme për shkak të intensitetit të zjarreve që përfshiu shpejt rajonin ndërsa erërat shpërthyen deri në 105 mph (169 km/h). ).

Zjarri i parë shpërtheu pak para orës 10:30 të mëngjesit dhe u “sulmua shumë shpejt dhe u ul më vonë gjatë ditës dhe aktualisht po monitorohet” pa asnjë strukturë të humbur, tha Pelle.

Një zjarr i dytë i egër, i raportuar vetëm pas orës 11 të mëngjesit, “shpërtheu dhe u përhap me shpejtësi në lindje”, tha Pelle. Zjarri shtrihet në 2.5 milje katrorë (6.5 kilometra katrorë) dhe ka përfshirë pjesë të zonës në qiejt e tymosur dhe portokalli dhe i ka shtyrë banorët të përpiqen për të arritur në siguri.

Aktiviteti i zjarreve, të cilat po digjen jashtëzakonisht vonë në sezonin e dimrit, do të varet nga mënyra se si do të sillen erërat gjatë natës dhe mund të përcaktojë se kur ekuipazhet mund të hyjnë brenda dhe të fillojnë vlerësimin e dëmeve dhe kërkimin për ndonjë viktimë.

“Ky është lloji i zjarrit që nuk mund ta luftojmë kokë më kokë”, tha Pelle. “Ne në fakt kishim zëvendës sherifë dhe zjarrfikës në zonat që duhej të tërhiqeshin sepse sapo u pushtuan,” shtoi ai.

Janë urdhëruar evakuime për qytetin e Louisville, ku jetojnë rreth 21,000 njerëz, dhe Superior, i cili ka 13,000 banorë të tjerë.

Qytetet fqinje janë afërsisht 20 milje (32 kilometra) në veriperëndim të Denverit në një zonë të mbushur me nënndarje të klasës së mesme dhe të mesme të rrethuar nga qendra tregtare, parqe dhe shkolla. Zona është në mes të Denverit dhe Boulder, një qytet kolegj ultësirë ​​në shtëpi të Universitetit të Kolorados.

Banorët u evakuuan me qetësi dhe rregull, por rrugët dredha-dredha në nënndarjet periferike u bllokuan shpejt ndërsa njerëzit u përpoqën të dilnin. Ndonjëherë makinave u duheshin deri në 45 minuta për të përparuar rreth gjysmë milje (më pak se një kilometër).

Zjarret e vogla shpërthyen aty-këtu në vende befasuese – në bar në mes ose në një kosh në mes të një parkingu – pasi rrëmbimet e erës bënë që zjarri të kërcejë dhe të përhapet. Erërat e zhvendosura bënë që qielli të kthehej nga i kthjellët në tym dhe më pas të kthehej përsëri teksa sirenat e urgjencës u ndezën aty pranë.

Disa nga disa zjarre në zonë të enjten u ndezën nga linjat e energjisë të rrëzuara.

Gjashtë persona që u plagosën nga zjarret po trajtoheshin në Spitalin UCHealth Broomfield, tha zëdhënësja Kelli Christensen. Një pjesë e afërt e autostradës amerikane 36 gjithashtu u mbyll.

Front Range i Kolorados, ku jeton shumica e popullsisë së shtetit, pati një vjeshtë jashtëzakonisht të thatë dhe të butë, dhe dimri deri më tani ka vazhduar të jetë kryesisht i thatë. Denveri vendosi një rekord për shumicën e ditëve të njëpasnjëshme pa borë përpara se të kishte një stuhi të vogël më 10 dhjetor. Nuk ka rënë më borë që atëherë, megjithëse bora pritej në rajon të premten.

Një video e kapur nga një kalimtar i rastësishëm jashtë një dyqani Superior Costco tregoi një skenë apokaliptike me erëra që përplaseshin nëpër pemë djerrë në parkingun e rrethuar nga qiej gri, një diell i mjegullt dhe zjarre të vogla të shpërndara në tokë.

Leah Angstman dhe burri i saj panë qiej të ngjashëm të errët ndërsa ktheheshin në shtëpinë e tyre në Louisville nga Aeroporti Ndërkombëtar i Denverit pasi ishin larguar për pushime. Teksa ishin ulur në autobusin që shkonte në drejtim të Boulder, Angstman kujtoi në çast duke lënë qiellin blu të pastër dhe duke hyrë në retë tymi kafe dhe të verdhë.

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!