Home News Kili bëhet vendi i parë në Amerikën Latine që ofron vaksinën e katërt për COVID

Kili bëhet vendi i parë në Amerikën Latine që ofron vaksinën e katërt për COVID

by E Ll

Kili do të fillojë të ofrojë një vaksinë të katërt të vaksinës së koronavirusit javën e ardhshme për qytetarët me imunitet të kompromentuar, tha qeveria të enjten, vendi i parë në Amerikën Latine dhe një nga të parët në botë që ofron dozën shtesë.

“Duke filluar nga e hëna e ardhshme, 10 janar, do të fillojmë një proces të ri vaksinimi masiv me një dozë të katërt ose një dozë të dytë përforcuese”, tha Pinera në një konferencë për shtyp.

Kili ka një nga normat më të larta të vaksinimit në botë dhe është vlerësuar si një model për reagimin e tij ndaj pandemisë, pasi ka administruar dy doza në mbi 85% të popullsisë. Rreth 57% kanë marrë një injeksion të tretë përforcues, sipas Our World in Data.

Njoftimi i Kilit vjen pasi varianti shumë ngjitës Omicron po përhapet në mbarë botën, me disa vende që raportojnë ngarkesa të larta të të gjitha kohërave të rasteve me COVID-19 edhe midis popullatave të vaksinuara. Rastet në Meksikë janë më shumë se dyfishuar javën e kaluar, ndërsa Peruja vendosi kufizime të reja këtë javë.

“Suksesi që Kili ka pasur në procesin e vaksinimit (…) na vendos ndër vendet më të mira në botë në mënyrën se si kemi arritur të luftojmë këtë pandemi,” shtoi Pinera. “Dhe me këtë dozë të katërt ne kërkojmë të ruajmë këtë pozicion drejtues dhe të mbrojmë shëndetin dhe jetën e bashkatdhetarëve tanë”.

Vaksinat për dozën e katërt do të jenë një kombinim i të njëjtave vaksina që janë përdorur deri më tani në Kili, duke përfshirë Pfizer-BioNTech, Sinovac dhe AstraZeneca, tha Ministri i Shëndetësisë Enrique Paris.

Ky kombinim i vaksinave të ndryshme midis dozës së parë dhe të katërt duhet të lejojë “një përmirësim në përgjigjen imune”, shpjegoi Paris.

Kili raportoi rastin e parë të variantit Omicron në fillim të dhjetorit dhe ka konfirmuar se janë raportuar 698 raste të këtij varianti, pjesa dërrmuese që korrespondon me njerëzit që kanë udhëtuar jashtë vendit.

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!