Home Këshilla Keni akne? Ja produkti i vetëm që i eleminon ato!

Keni akne? Ja produkti i vetëm që i eleminon ato!

by Xh D

Aknet janë një problem shumë i ndërlikuar që lëkura ka. Shfaqen kryesisht në fytyrë dhe qafë, por gjithashtu mund të prekin shpinën dhe gjoksin. Por ka produkte që ndihmojnë eleminimin e tyre!

Për të qenë më të qartë: papastërtitë, vaji dhe qelizat e vdekura të lëkurës grumbullohen në pore, duke çuar në atë që njihet si mikrocomedo (pore të bllokuara). Poret e bllokuara janë mjedisi perfekt që të rriten dhe të jetojnë baktere të njohura si P. Acnes, duke bërë që sistemi imunitar të përgjigjet me inflamacion dhe formim puçrrash. Por bakteret Pnuk janë shkaku i vetëm i puçrrave. Problemi vjen kur qelizat e vdekura të lëkurës dhe sebumi ngjiten ose bllokohen në pore, duke krijuar një hapësirë që bakteret P. Acnes të shumohen. Në këtë artikull ne do ju sugjerojmë produktin që përdoret për të eleminuar aknet në fytyrë, shpinë (kurriz), kraharor.

Njerëzit me puçrra kanë këto karakteristika:

-lëkura prodhon qeliza të vdekura të lëkurës më shpejt sesa njerëzit me lëkurë jo akneike.

-sebumi shpesh ka mungesë të një acidi yndyror omega të quajtur acid linoleik, duke e bërë atë më ngjitës dhe komedogjen (pra bllokohen poret).

-lëkura prodhon shumë vaj si kundër-përgjigje ndaj produkteve tharëse.

-lëkura pret mikpret vatra të baktereve P. Acnes.

-lëkura pastaj reagon me përgjigje inflamatore që shkaktojnë formimin e papules dhe puçrrave.

-mund të kenë barrierë të dëmtuar që i lejon bakteret, kështu lëkura bëhet më e prirur për t`u ndotur.

Si të trajtojmë puçrrat?

Trajtimi i puçrrave kërkon topikisht të ulet numri i qelizave të vdekura të lëkurës dhe mbiprodhimi i sebumit ngjitës, të kontrollohet përhapja e baktereve P. Acnes, kështu zvogëlohet përgjigjja inflamatore në lëkurë dhe riparohet barriera. Në vend se të luftoni me lëkurën, ushqejeni atë.  Që lëkura të tregojë rezultate duhet durim dhe qëndrueshmëri në përdorimin e produkteve.

CILI PRODUKT SUGJEROHET PËR TË TRAJTUAR, ELEMINUAR AKNET?

LAVA SOAP nga SKIN NOVIS; Është zgjidhja më e sigurt për lëkurën tuaj. Një sapun me përbërës tërësisht organik, me formulë revolucionare që do i ofrojë lëkurës tuaj rezultate unike. Sapuni LAVA është krijuar posaçërisht për t’u kujdesur në mënyrë perfekte për lëkurën tuaj dhe për të eleminuar aknet! (Sapuni zgjat për përdorim 4 muaj).

 Ne mendojmë ta filloni rutinën tuaj anti-akne me LAVA SOAP. Sapun 100% organik me qumësht dhie, kalendulë, mente, rigon, vaj ulliri. Sapuni shërben si larës perfekt sepse zhduk dhe pastron lëkurën nga papastërtitë. Mund ta përdorni një herë në ditë (në mëngjes ose në darkë). Nëse përdoret nga individë me lëkurë të thatë, normale ose mikse, rekomandohet që pas sapunit të aplikohet kremi me qumësht dhie. Në rast se ke lëkurë të yndryshme, sapuni ka një pH alkalin, i cili ndihmon llojin e lëkurës tënde në stabilizimin e yndyrës dhe pastrimin e lëkurës siç duhet. Ka veti antibakteriale dhe antimykotike. Ndihmon gjithashtu në përtharjen e akneve që më vonë eleminohen. I pasur me një mori vitaminash, jo vetëm sapuni i dhuron butësi lëkurës pas larjes por në raste irritimi e qetëson lëkurën. Kjo falë vetive anti-inflamatore. Pas një kohe të konsiderueshme që ju e përdorni, sapuni përmirëson elasticitetin dhe teksturën e lëkurës.

Me LAVA SOAP thuaji mirupafshim akneve dhe përshëndetje një lëkure më të shëndetshme.

TRANSPORT NË SHQIPËRI, KOSOVË DHE MAQEDONINË E VERIUT!

(Tiranë: Falas, Rrethe: 2.50€ Kosovë 6€, Maqedoni 8€)

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!