Home Uncategorized Ke fjetur me grim? Ja si të zhbësh dëmin në lëkurë.

Ke fjetur me grim? Ja si të zhbësh dëmin në lëkurë.

by Xh D

Pra, ju e bëtë atë. Mëkatin kryesor, gabimin e madh, krimin e madh – ju ratë në gjumë me grim. Ndoshta festa zgjati shumë, ose ndoshta thjesht nuk ju pëlqeu të hiqni grimin sepse jeta bëhet e lodhshme dhe gjithashtu kush dreqin kujdeset.

Por, mos u frikësoni: lëkura juaj ka nevojë vetëm për pak kujdes shtesë. Këtu janë 10 këshilla që do të ndihmojnë në kthimin e dëmit:

Pastrim i dyfishtë

Filloni me një pastrues vaji ose balsami për të hequr grimin dhe grimin. Nëse poret tuaja ndihen më të bllokuara (ose nuk e keni hequr të gjithë grimin herën e parë), konsideroni të lani dy herë.

Nga studimet që janë kryer brandi SKIN NOVIS ka krijuar produktin ideal me formulë revolucionare për të larguar papastërtitë e lëkurës dhe për t’a bërë pjesë të pandashme të rutinës tuaj. Çdo përbëres eshte organik, ndihmon në përtharjen e akneve , i pasur me vitamin: A, E dhe minerale si: fosfor, kalcium, magnez dhe zink. Produkti është i testuar dermatologjikisht, rezultatet do të shihen në menyre graduale duke filluar që në javën e 3. Me përdorimin e këtij produkti do të largoni çdo papastërti nga lëkura

  • Qumështi i dhisë – I pasur me lëndë ushqyese, përmirëson lëkurën e thatë, shërben si eksfoliant natyral dhe pastrues i butë. Ai mbështet një mikrobiomë të shëndetshme të lëkurës dhe mund të parandalojë aknet.
  • Kalendula – Në terma afatshkurtër përfitimet ushqyese të kalendulës ndihmojnë në zbutjen e sipërfaqes së lëkurës tuaj për t’ju dhënë lëkurë më të shtrënguar dhe më elastike. Në terma afatgjatë, si vetitë anti-inflamatore ashtu edhe ato antioksiduese ndihmojnë në mbrojtjen e furnizimit me kolagjen dhe elastinë të lëkurës tuaj.
  • Mentja – Gjethet e mentes janë të ngarkuara me lëndë ushqyese të cilat janë të dobishme në ruajtjen e shëndetit të lëkurës. Vetitë e forta antibakteriale të gjetheve të mentes funksionojnë si një pastrues dhe hidratues i shkëlqyer.
  • Rigoni – Për shkak të vetive të tij të kombinuara antibakteriale dhe anti-inflamatore, rigoni mund të ndihmojë në përmirësimin e shfaqjes së akneve duke reduktuar njollat. Meqenëse përdorimi i antibiotikëve oralë për trajtimin e akneve ka një sërë efektesh anësore të mundshme, rigoni mund të ofrojë një alternativë të sigurt dhe efektive kur përdoret në mënyrë topike.
  • Vaji i ullirit – Është një element kryesor që njihet për përfitimet e tij shëndetësore në dietat tona, dhe rezulton se mund të jetë po aq i dobishëm edhe për lëkurën tonë. Vaji i ullirit është i pasur me vitamina dhe antioksidantë dhe është lidhur me hidratimin e përmirësuar të lëkurës, efektet kundër plakjes dhe lehtësimin nga dëmtimi i diellit.

Vendosni një maskë

Lënia e grimit gjatë natës mund të ndikojë në lloje të ndryshme të lëkurës, kështu që identifikoni se si ndihet lëkura juaj dhe më pas maskojeni në përputhje me rrethanat.

Merrni një pushim nga grimi

Riaplikimi i grimit pasi u përpoqët të ndryshoni efektet është thjesht duke i shtuar më shumë karburant zjarrit ose më shumë acarim në lëkurën tuaj. Një pjesë e rëndësisë së heqjes së grimit para gjumit është t’i jepni lëkurës tuaj një pushim nga kozmetika që mund të bllokojnë poret dhe të irritojnë lëkurën për ta lënë lëkurën tuaj të “shërohet” vetë.

Shmangni irrituesit e zakonshëm

Edhe pse duhet të jeni të vetëdijshëm për irrituesit e zakonshëm të lëkurës, bëni një përpjekje shtesë për të shmangur gjëra të tilla si uji i nxehtë ose produktet që përmbajnë alkool. Kontrolloni etiketat e produkteve tuaja për kujdesin e lëkurës dhe sado joshëse që mund të jetë, shmangni një dush të nxehtë ose pastrimin me ujë të nxehtë, gjë që mund të thajë dhe acarojë lëkurën.

Sigurohuni që të mbani SPF kur dilni nga shtëpia (irrituesi numër 1 i lëkurës është dielli) dhe merrni parasysh kujdesin për mbrojtjen e lëkurës nga drita blu pasi drita blu nga telefoni ose kompjuteri juaj mund të nxisë stresorë dhe inflamacion në lëkurë. Shmangia e sa më shumë acarimeve shtesë të jetë e mundur do t’i lejojë lëkurës tuaj kohën që i nevojitet për t’u shëruar dhe rigjallëruar.

Sugjerohet të konsumoni fruta perime. Edhe ajo që hamë ka ndikim tek lëkura jonë.

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!