Home News Kazakistan: Autoritetet arrestojnë ish-shefin e inteligjencës me akuza për tradhti

Kazakistan: Autoritetet arrestojnë ish-shefin e inteligjencës me akuza për tradhti

by E Ll

Autoritetet kanë arrestuar kreun e Komitetit të Sigurisë Kombëtare të Kazakistanit të rrëzuar së fundmi, Karim Massimov, me dyshimin për tradhti mes trazirave pas rritjes së çmimeve të gazit.

Agjencia e inteligjencës, një pasardhëse e Komitetit Sovjetik për Sigurinë e Shtetit, ose KGB, tha në një deklaratë të shtunën e marrë nga New York Times se Massimov u arrestua të enjten, një ditë pasi presidenti kazak Kassym-Jomart Tokayev e largoi atë nga kryetari i NSC. postim.

Massimov, i cili shërbeu si kryeministër i Kazakistanit nën ish-presidentin Nursultan Nazarbayev, u arrestua së bashku me disa zyrtarë të tjerë, sipas agjencisë.

Shkarkimi dhe arrestimi i tij vjen mes përleshjeve vdekjeprurëse këtë javë në protestat antiqeveritare në përgjigje të rritjes së çmimit të karburantit që u përhap në Almaty, qyteti më i madh i vendit.

Tokayev urdhëroi policinë të premten të hapte zjarr “me forcë vdekjeprurëse” dhe pa paralajmërim ndaj protestuesve, të cilët ai i quajti banditë të dhunshëm dhe terroristë.

Dhuna në rrugët e Almatit midis protestuesve antiqeveritar dhe policisë u qetësua kryesisht gjatë natës të së premtes, sipas The Washington Post.

Megjithatë, dhjetëra protestues dhe të paktën 18 oficerë u vranë në përleshjet, të cilat filluan për shkak të rritjes së çmimeve të karburantit, por gjithashtu sinjalizuan pakënaqësi më të gjerë për qeverinë midis qytetarëve.

Tokayev gjithashtu kishte apeluar në fillim të kësaj jave për një aleancë ushtarake të udhëhequr nga Rusia për të dërguar paqeruajtës në vend mes gjendjes së jashtëzakonshme në kryeqytetin Nur-Sultan, së bashku me Almatin, pasi protestat u kthyen në dhune.

Që atëherë, rreth 2,500 trupa të udhëhequra nga Rusia kanë mbërritur në vend, raportoi BBC News.

Gjithashtu, zyrtarët kanë mbyllur aksesin në internet pasi demonstruesit kërkuan rrëzimin e qeverisë autoritare.

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken ka vënë në pikëpyetje vendimin e fqinjit rus dhe ish-republikës sovjetike për të kërkuar ndihmë ushtarake ruse për t’u marrë me trazirat civile.

“Një mësim i historisë së kohëve të fundit është se kur rusët janë në shtëpinë tuaj, ndonjëherë është shumë e vështirë t’i detyrosh ata të largohen,” u tha Blinken gazetarëve në një konferencë të Departamentit të Shtetit të premten.

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!