Home News Kapet heroinë me vlerë 4 milionë dollarë në Detin Arabik

Kapet heroinë me vlerë 4 milionë dollarë në Detin Arabik

by E Ll

Një task forcë ndërkombëtare detare ka kapur heroinë me vlerë rreth 4 milionë dollarë në Detin Arabik, thanë autoritetet të enjten, duke i shtuar afro 200 milionë dollarëve konfiskim që janë bërë në mbarë botën në vitin 2021.

Zyrtarët thanë se busti grumbulloi rreth 850 paund heroinë që u fshinë në bordin e një anijeje pa flamur dhe u transferuan në USS Tempest dhe USS Typhoon.

Droga u shkatërrua në det nga grupi i punës, i quajtur Combined Task Force 150.

Ekuipazhi i anijes së konfiskuar u identifikua si shtetas iranianë, tha Flota e 5-të e Marinës së SHBA.

“Kjo sekuestrim i fundit është një demonstrim që CTF 150 dhe asetet e caktuara sipërfaqësore dhe ajrore janë gati për të kryer operacione ndalimi 365 ditë në vit,” tha në një deklaratë komandanti i task forcës dhe kapiteni i Marinës Mbretërore të Zelandës së Re, Brendon Clark.

Heroina shpesh trafikohet nga fushat me lulekuqe në Iran dhe Afganistan në vende të tjera në Lindjen e Mesme dhe Evropë. Shpesh transportohet përmes rrugëve tokësore në Ballkan, Malet e Kaukazit Jugor dhe Arabinë Saudite.

Task-forca tha se ka ndaluar vetëm këtë vit droga të paligjshme me vlerë rreth 193 milionë dollarë — një vlerë më e madhe se shumat e sekuestruara gjatë katër viteve të mëparshme së bashku.

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!