Home Art dhe Kulturë Japoni: Filmat më popullorë në 2021 janë të gjithë të animuar

Japoni: Filmat më popullorë në 2021 janë të gjithë të animuar

by E Ll

Ja disa lajme të mira për kinematë. Filmat anime dominojnë renditjen e box-office të vitit 2021 në Japoni, një treg mjaft miqësor ndaj animacionit.

Tre filmat me fitimin më të lartë në vend këtë vit janë të gjitha të animuara, sipas të dhënave të raportuara nga faqja e filmit Eiga.com.

Ata janë Evangelion: 3.0+1.0:

Thrice Upon a Time, me 10.28 miliardë jen (89.3 milion USD);

Case Closed: Scarlet Bullet, me 7.65 miliardë jen;

dhe Belle, me 6.53 miliardë jen.

Këto shifra janë të sakta që nga 12 dhjetori, por ka pak mundësi që një film tjetër t’i zhvendosë ato përpara se të përfundojë viti. Një bllokim në tre vendet e para është një rezultat i jashtëzakonshëm për animacionin – është vetëm hera e dytë që ndodh që nga viti 2000.

Thrice Upon a Time është pjesa e fundit e shumëpritur në serinë e filmave të Hideaki Anno, Rindërtimi i Evangelion, i cili bazohet në shfaqjen e tij të rëndësishme të viteve 1990 Neon Genesis Evangelion. Scarlet Bullet bazohet gjithashtu në një ekskluzivitet të mirënjohur, serialin manga/anime Case Closed (i njohur në Japoni si Detective Conan). Belle është filmi më i fundit nga Mamoru Hosoda dhe është në garë për pesë çmime Annie.

Asnjë titull tjetër i animuar nuk u rendit në dhjetëshen e parë. Lista përmbante vetëm një film jo-japonez: F9: The Fast Saga, i cili doli në vendin e dhjetë me 36.6 miliardë jen. Asnjë lansim këtë vit nuk iu afrua shifrave befasuese të sensacionit të animuar të vitit të kaluar, Demon Slayer — Kimetsu no Yaiba — The Movie: Mugen Train, i cili ka fituar 40.43 miliardë jen (351.000.000 $) brenda vendit – më shumë se çdo film tjetër në japonisht histori.

Në përgjithësi, megjithatë, arkat e vendit qëndruan në rreth 135% të vitit 2020 që nga fundi i nëntorit, sipas Eiga.com. Teatrot u prekën shumë më pak nga mbylljet këtë vit. Por brutoja ishte ende vetëm në 57% të niveleve të vitit 2019.

Shifrat zyrtare do të publikohen nga Shoqata e Prodhuesve të Filmave të Japonisë (Eiren) muajin e ardhshëm.

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!