Home News Izraeli godet Gazën me sulme ajrore

Izraeli godet Gazën me sulme ajrore

by E Ll

Ushtria izraelite tha herët të dielën se nisi sulmet kundër objektivave militantë në Rripin e Gazës, një ditë pasi raketat u hodhën nga territori i sunduar nga Hamasi.

Videoja e filmuar në Khan Younis, në jug të Rripit të Gazës, tregoi tre shpërthime të mëdha dhe avionë luftarakë mund të dëgjoheshin duke fluturuar lart. Nuk ka pasur konfirmim të menjëhershëm për viktima të mundshme.

Ushtria izraelite tha se sulmet kishin në shënjestër një objekt të prodhimit të raketave dhe një post ushtarak për Hamasin. Ai gjithashtu fajësoi grupin militant islamik për çdo dhunë që buron nga territori që ai kontrollon.

Sulmet ajrore vijnë si hakmarrje për dy raketa të lëshuara nga Gaza të shtunën, të cilat ranë në Detin Mesdhe pranë Izraelit qendror.

Nuk ishte e qartë nëse raketat kishin për qëllim të goditnin Izraelin, por grupet militante me bazë në Gaza shpesh testojnë raketa drejt detit. Nuk pati raportime për viktima nga lëshimet e raketave të së shtunës.

Përveç një incidenti të vetëm në shtator, nuk ka pasur asnjë sulm me raketa ndërkufitare që kur një armëpushim i dha fund një lufte 11-ditore midis Izraelit dhe Hamasit në maj.

Armëpushimi, i ndërmjetësuar nga Egjipti dhe ndërmjetësues të tjerë, ka qenë i brishtë. Grupi militant Hamas thotë se Izraeli nuk ndërmori hapa seriozë për të lehtësuar bllokadën që vendosi në Gaza me ndihmën e Egjiptit kur lëvizja islamike mori kontrollin e enklavës bregdetare në vitin 2007.

Tensionet janë gjithashtu të larta pasi grupet e tjera si Xhihadi Islamik më i vogël por më i ashpër kërcënojnë me përshkallëzim ushtarak nëse Izraeli nuk i jep fund ndalimit administrativ të një të burgosuri palestinez i cili ka qenë në grevë urie për më shumë se 130 ditë.Të mërkurën, militantët palestinezë në Gaza qëlluan dhe plagosën lehtë një civil izraelit pranë gardhit të sigurisë dhe Izraeli u përgjigj me zjarr tankesh duke synuar disa vende të Hamasit në shkëmbimin e parë të zjarrit në muaj.

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!