Home News Iran : Një sulm kibernetik paralizoi çdo pikë karburanti.

Iran : Një sulm kibernetik paralizoi çdo pikë karburanti.

by E Ll

Presidenti i Iranit tha të mërkurën se një sulm kibernetik që paralizoi çdo pikë karburanti në Republikën Islamike ishte projektuar për t’i “zemëruar njerëzit duke krijuar çrregullime dhe përçarje”.

Vërejtjet e Ebrahim Raisi ndaluan së fajësuari për sulmin, i cili i bëri të padobishme kartat elektronike të lëshuara nga qeveria që shumë iranianë përdorin për të blerë karburant të subvencionuar në pompë. Megjithatë, vërejtjet e tij sugjeruan që ai dhe të tjerët në teokraci besojnë se forcat anti-iraniane kryen sulmin.

“Duhet të ketë gatishmëri serioze në fushën e luftës kibernetike dhe organet e ndërlidhura të mos lejojnë që armiku të ndjekë synimet e tyre ogurzeza për të bërë problem në trendin e jetës së njerëzve”, tha Raisi.

Asnjë grup nuk ka marrë përgjegjësinë për sulmin që filloi të martën, megjithëse ai kishte ngjashmëri me një muaj tjetër më parë që dukej se sfidonte drejtpërdrejt liderin suprem të Iranit, Ayatollah Ali Khamenei, ndërsa ekonomia e vendit shtrëngohet nën sanksionet amerikane.

Abolhassan Firouzabadi, sekretari i Këshillit Suprem të Hapësirës Kibernetike, e lidhi sulmin me një tjetër që synonte sistemin hekurudhor të Iranit në korrik, në komentet e raportuara nga agjencia shtetërore e lajmeve IRNA.

“Ekziston mundësia që sulmi, si një i mëparshëm në sistemin hekurudhor, të jetë kryer nga jashtë,” tha Firouzabadi.

Ai shtoi se një hetim për ngjarjen është duke u zhvilluar. Të mërkurën në mëngjes, IRNA citoi një zyrtar tjetër i cili pretendoi se 80% e stacioneve të benzinës në Iran kishin filluar të shesin përsëri karburant. Gazetarët e Associated Press panë radhë të gjata në disa pika karburanti në Teheran. Një stacion kishte një linjë prej 90 makinash që prisnin karburant. Ata që blinin përfunduan duke paguar me çmime më të larta dhe të pa subvencionuara.

Sulmi i së martës i bëri të padobishme kartat elektronike të lëshuara nga qeveria që shumë iranianë përdorin për të blerë karburant të subvencionuar në pompë. Agjencia gjysmëzyrtare e lajmeve ISNA, e cila fillimisht e quajti incidentin një sulm kibernetik, tha se pa ata që përpiqeshin të blinin karburant me një kartë të lëshuar nga qeveria përmes makinerive në vend që të merrnin një mesazh që lexonte “sulm kibernetik 64411”.

Ndërsa ISNA nuk e pranoi rëndësinë e numrit, ai numër lidhet me një linjë telefonike që qarkullon përmes zyrës së Khameneit që trajton pyetjet rreth ligjit islamik. ISNA më vonë hoqi raportet e saj, duke pretenduar se edhe ajo ishte hakuar. Pretendime të tilla për hakmarrje mund të vijnë shpejt kur mediat iraniane publikojnë lajme që zemërojnë teokracinë.

Kanalet satelitore në gjuhën farsi jashtë vendit publikuan video të xhiruara me sa duket nga shoferët në Isfahan, një qytet i madh iranian, duke treguar tabela elektronike atje ku shkruhej: “Khamenei! Ku është gazi ynë?” Një tjetër tha: “Benzinë ​​falas në pompën e benzinës Jamaran”, një referencë për shtëpinë e Udhëheqësit Suprem të ndjerë Ayatollah Ruhollah Khomeini.

Përdorimi i numrit “64411” pasqyroi sulmin në korrik që synonte sistemin hekurudhor të Iranit, i cili gjithashtu pa numrin e shfaqur. Firma izraelite e sigurisë kibernetike Check Point ia atribuoi më vonë sulmin me tren një grupi hakerësh që e quanin veten Indra, sipas perëndisë hindu të luftës.

Indra kishte në shënjestër më parë firmat në Siri, ku presidenti Bashar Assad ka mbajtur pushtetin përmes ndërhyrjes së Iranit në luftën e rëndë të vendit të tij.

Benzina e lirë konsiderohet praktikisht një e drejtë e lindjes në Iran, shtëpia e rezervave të katërta më të mëdha të naftës së papërpunuar në botë, pavarësisht dekadave të vështira ekonomike. Subvencionet u lejojnë shoferëve iranianë të blejnë benzinë ​​të rregullt me ​​15,000 rial për litër. Kjo është 5 cent për litër, ose rreth 20 cent për gallon. Pas kuotës mujore prej 60 litrash, litri kushton 30 mijë riale. Kjo është 10 cent për litër ose 41 cent për gallon. Benzina e zakonshme kushton mesatarisht 89 cent për litër ose 3,38 dollarë për gallon në SHBA, sipas AAA.

Në vitin 2019, Irani u përball me ditë protestash masive në rreth 100 qytete dhe qyteza për rritjen e çmimit të benzinës. Forcat e sigurisë arrestuan mijëra dhe Amnesty International tha se beson se 304 njerëz u vranë në një goditje të qeverisë. Sulmi kibernetik i së martës erdhi në të njëjtin muaj në kalendarin persian me protestat e benzinës në 2019.

Irani është përballur me një seri sulmesh kibernetike, duke përfshirë atë që zbuloi video të abuzimeve në burgun e tij famëkeq Evin në gusht.

Vendi shkëputi pjesën më të madhe të infrastrukturës së tij qeveritare nga interneti pasi virusi kompjuterik Stuxnet – që besohet gjerësisht se ishte një krijim i përbashkët SHBA-Izraelit – ndërpreu mijëra centrifuga iraniane në vendet bërthamore të vendit në fund të viteve 2000.

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!