Home News Irak: Kryeministri i mbijeton atentatit me dron

Irak: Kryeministri i mbijeton atentatit me dron

by E Ll

Kryeministri i Raqit Mustafa Al-Kadhimi i shpëtoi një atentati të dielën pasi një dron i ngarkuar me eksploziv synoi rezidencën e tij në Bagdad, tha ushtria e vendit.

Al-Kadhimi shkoi në Twitter pak momente pas sulmit dhe bëri thirrje për “qetësi dhe përmbajtje nga të gjithë”.
“Falë Zotit, jam mirë dhe në mesin e popullit tim”, shkroi ai në Twitter në llogarinë e tij zyrtare.
Ai i quajti sulmet frikacake, duke thënë se ato punojnë kundër një të ardhmeje më të mirë për vendin. Al-Kadhimi bëri thirrje për dialog të qetë dhe konstruktiv “për hir të Irakut dhe të ardhmes së Irakut”.

“Unë kam qenë dhe jam ende një projekt shpengimi për Irakun dhe popullin e Irakut. Raketat e tradhtisë nuk do t’i dekurajojnë besimtarët dhe do të shkundin një fije floku të stabilitetit dhe vendosmërisë së forcave tona heroike të sigurisë për të ruajtur sigurinë e njerëzve, për të arritur drejtësinë dhe ligji në fuqi”,

tha ai.


Shtatë nga personeli i sigurisë së Kadhimit u plagosën, sipas zëdhënësit të Ministrisë së Brendshme, gjeneral Saad Maan, duke folur për rrjetin shtetëror të lajmeve Al-Iraqiya.
Ai sqaroi se vetëm dy dronë të armatosur u përfshinë në atentatin dhe se ata ishin lëshuar nga rreth 12 km në verilindje të Bagdadit. Një nga dronët u qëllua nga ushtria irakiane, tha Maan.
Ushtria irakiane tha se Al-Kadhimi ishte i padëmtuar dhe në gjendje të mirë shëndetësore dhe se forcat e sigurisë “po merrnin masat e nevojshme në lidhje me këtë përpjekje të dështuar”.

Një predhë armësh jashtë rezidencës së kryeministrit irakian Mustafa al-Kadhimi pas atentatit.

Presidenti i Qeverisë Rajonale Kurde (KRG), rajoni gjysmë autonom në Irakun verior, lëshoi ​​gjithashtu një deklaratë duke dënuar tentativën e dështuar të vrasjes, duke e quajtur atë një “akt terrorist” që shënon një “zhvillim të rrezikshëm që kërcënon sigurinë dhe stabilitetin në vend dhe sjell pasoja të rënda”.

Askush nuk e ka marrë përgjegjësinë për atentatin, por ai vjen mes tensioneve të shtuara në kryeqytet.
Të premten, një person u vra dhe dhjetëra u plagosën pasi mbështetësit e milicive të mbështetur nga Irani u përleshën me forcat irakiane të sigurisë pranë Zonës së Gjelbër, thanë zyrtarët shëndetësorë për CNN.

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!