Home News Indonezi : Do të fillohet vaksinimi i fëmijëve 6-11 vjeç kundër COVID-19

Indonezi : Do të fillohet vaksinimi i fëmijëve 6-11 vjeç kundër COVID-19

by E Ll

Indonezia do të fillojë të administrojë vaksinat kundër COVID-19 për fëmijët e moshës 6-11 vjeç të martën, tha një zyrtar i ministrisë së shëndetësisë, pasi vendi i Azisë Juglindore bëhet një nga të parët në rajon që imunizon shumë të rinjtë.

Indonezia miratoi vaksinën Sinovac Biotech të Kinës për grupmoshën muajin e kaluar dhe rreth 26.5 milionë fëmijë janë shënjestruar për vaksinim, tha në një konferencë Maxi Rein Rondonuwu, një zyrtar i lartë i ministrisë së shëndetësisë.

Vaksina Sinovac (SVA.O) është e vetmja vaksinë e aprovuar për fëmijët në Indonezi dhe Maxi tha që nga viti i ardhshëm autoritetet do të kufizojnë përdorimin e saj vetëm për këtë grupmoshë.

“Kjo po bëhet për të përshpejtuar vaksinimin e të gjithëve në Indonezi…ne po forcojmë imunitetin e tufës,” tha Maxi në komentet e bëra të dielën, duke vënë në dukje se vaksinimet e 6-11 vjeç do të fillojnë në zonën e Xhakartës së Madhe.

Indonezia ka raportuar më shumë se 4.2 milion infeksione me koronavirus me raste në mesin e atyre të moshës 0-18 vjeç në Indonezi që përbëjnë 13% të totalit të infeksioneve, tregojnë të dhënat e qeverisë.

Në Azi, Kina ka filluar tashmë vaksinimin e fëmijëve të moshës tre vjeç e lart, ndërsa Kamboxhia administroi vaksinat e para për fëmijët e moshës 6-12 vjeç në shtator. Singapori tha javën e kaluar se do të fillonte vaksinimin e fëmijëve të moshës 5 deri në 11 vjeç përpara fundit të këtij viti.

Indonezia ka pësuar një nga shpërthimet më serioze të COVID-19 në Azi, por në muajt e fundit infeksionet kanë rënë, me një mesatare ditore prej rreth 400 muajin e kaluar krahasuar me rreth 40,000 në korrik.

Vendi ka vaksinuar plotësisht rreth 38% të popullsisë së përgjithshme prej 270 milionë banorësh.Indonezia përdor gjithashtu vaksinat Moderna (MRNA.O), Pfizer (PFE.N)/BioNTech (22UAy.DE) dhe AstraZeneca (AZN.L).

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!