Home News Historia e adoleshentit : Nga pastrimi i grafiteve tek vrasja, në një natë të vetme

Historia e adoleshentit : Nga pastrimi i grafiteve tek vrasja, në një natë të vetme

by E Ll

Kyle Rittenhouse, tani 18 vjeç, është në gjyq për vrasjen e dy burrave dhe plagosjen e një të treti me një pushkë të stilit ushtarak gjatë protestave të vitit të kaluar në Kenosha, Wisconsin.

Para vrasjeve, Kenosha kishte duruar dy netë protestash kaotike mbi vrasjen e policisë ndaj një zezaku vendas, Jacob Blake. Disa biznese janë djegur deri në themel dhe ka pasur incidente grabitjesh. Policia përdori plumba gome dhe gaz lotsjellës për të kontrolluar turmat.

Gjatë ditës, Rittenhouse ndihmon në pastrimin e grafiteve nga një shkollë. Po atë ditë Joseph Rosenbaum, 36 vjeç, lirohet nga një spital në Milwaukee ku ishte pranuar pas një tentative për vetëvrasje.

Rreth orës 22:00. video tregon Rittenhouse me një pushkë duke qëndruar me njerëz të tjerë të armatosur pranë një përfaqësie makinash të përdorura. Rittenhouse dëshmoi se atij iu kërkua të ndihmonte në ruajtjen e biznesit për shkak të kërcënimit të plaçkitjes dhe zjarrvënieve. Ai solli një komplet mjekësor dhe thotë se qëllimi i tij ishte t’i jepte ndihmë kujtdo të plagosur.

Rreth orës 22:45, një tjetër video tregon Rittenhouse duke u kërkuar oficerëve të policisë ujë. Një oficer thotë: “Ne ju vlerësojmë djema. Ne me të vërtetë e bëjmë.”

Rreth orës 23:45. Rosenbaum ndjek Rittenhouse në një pjesë të makinave të përdorura ndërsa Rittenhouse bërtet “Miqësore, miqësore, miqësore”. Rosenbaum hedh një qese plastike me pajisje tualeti në Rittenhouse.

Rittenhouse dëshmoi se Rosenbaum ia kapi armën. Një gazetar i Daily Caller, një faqe interneti konservatore, dëshmoi se Rosenbaum e kishte kërkuar pushkën. Rittenhouse qëllon me armë në Rosenbaum, duke e goditur atë katër herë dhe duke e vrarë.

Video tregon Rittenhouse duke ikur nga skena e të shtënave në Rosenbaum dhe duke u ndjekur nga një turmë në rritje, disa duke bërtitur “Merre atë!”

Vetëm pak minuta më vonë, pasi u pengua në tokë, Rittenhouse qëllon për vdekje Anthony Huber, një 26-vjeçar i cili i hodhi një skateboard.

Pasi Huber u qëllua, Gaige Grosskreutz, tani 27 vjeç, ndalon së lëvizuri drejt Rittenhouse dhe vendos duart në ajër. Ai mbante një pistoletë. Kur Grosskreutz rifillon të përparojë, Rittenhouse e qëllon atë, duke i prerë pjesën më të madhe të bicepit të tij. Rittenhouse dëshmoi se Grosskreutz e kishte drejtuar pistoletën në kokë.

Rittenhouse pastaj ecën drejt policisë me duart lart dhe pushkën e shtrirë në trupin e tij. Policia e urdhëron atë të largohet nga rruga dhe një oficer spërkat me spec Rittenhouse kur ai i afrohet dritares së makinës së patrullës. Policia më pas u largua, duke besuar se sulmuesi aktiv ishte diku tjetër.

Rreth orës 1:30 të mëngjesit të datës 26 gusht, Rittenhouse, i shoqëruar nga nëna e tij, kthehet në një stacion policie në qytetin e tij të lindjes, Antioch, Illinois.

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!