Home Sport Rekordi i rradhës, Hamilton fiton garën nr 100.

Rekordi i rradhës, Hamilton fiton garën nr 100.

by E Ll

Britaniku bëhet shoferi i parë F1 që fiton 100 gara. Këtë numër ja dha fitorja në Rusi.

Hamilton ra në vendin e shtatë të Dielën kur u fut në kthesën e parë, por luftoi dhe kaloi Lando Norris për fitore, kur shoferi i McLaren doli nga pista.

“U desh shumë kohë për të arritur tek 100 dhe ndonjëherë, nuk isha i sigurt se kjo ditë do të vinte,” tha Hamilton.

Ishte fitorja e pestë e Hamiltonit në sezon dhe e para e tij që nga Çmimi i Madh Britanik në korrik.

Hamilton e ktheu epërsinë e kampionit të Verstappen në pesë pikë në epërsinë e tij me dy pikë pasi piloti holandez përfundoi i dyti pas një lëvizjeje dramatike.

Carlos Sainz me Ferrari ishte i treti.

Verstappen filloi i fundit pas një penalltie për një ndryshim të motorit në Red Bull -in e tij, por e preu në fushë dhe e kishte Hamilton -in në sy deri në gjysmë të fazës.

Mercedes i Hamilton punoi më mirë në gomat e forta në gjysmën e dytë të garës dhe ngarkesa e Verstappen dukej se kishte ngecur kur ai u kap nga Alpina e Fernando Alonso dhe ngeci në vendin e shtatë.

Por pastaj erdhi shiu dhe Verstappen kaloi herët në goma të ndërmjetme, duke kufizuar shpresat e tij për një titull të parë.

Hamilton tani ka fituar Çmimin e Madh të Rusisë në pesë nga tetë raste, dhe fitorja e tij të dielën vazhdon të jetë në rradhën e fitoreve në Rusi për makinat Mercedes.

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!