Home News Halloween-i në Tokio: Djali i veshur si Joker plagos 17 persona.

Halloween-i në Tokio: Djali i veshur si Joker plagos 17 persona.

by E Ll

Një burrë i veshur me një kostum Joker, duke tundur një thikë ka goditur me të të paktën një pasagjer në një tren udhëtarësh të Tokios përpara se të ndezë një zjarr, duke plagosur pasagjerët dhe duke dërguar njerëz që përpiqen të arratisen dhe të kërcejnë nga dritaret, thanë policia dhe dëshmitarët.

Departamenti i Zjarrfikësve të Tokios tha se 17 pasagjerë u plagosën, duke përfshirë tre në gjendje të rëndë. Jo të gjithë u goditën me thikë dhe shumica e lëndimeve të tjera nuk ishin serioze, tha departamenti i zjarrfikësve.

Sulmuesi, të cilin policia e identifikoi si 24-vjeçarin Kyota Hattori, u arrestua në vend pas sulmit të së dielës dhe po hetohej me dyshimin për tentativë vrasje, tha të hënën departamenti i policisë metropolitane të Tokios.

Sulmuesi, duke hipur në një tren ekspres drejtuar në stacionin Shinjuku të Tokios, mori papritur një thikë dhe goditi një pasagjer të ulur – një burrë rreth të 70-ave – në gjoksin e djathtë, tha policia. Detajet e lëndimit të 16 pasagjerëve të tjerë janë ende duke u hetuar, tha policia.

Policia tha se ai u tha autoriteteve se donte të vriste njerëz dhe të merrte dënimin me vdekje. Televizioni Nippon tha se ai gjithashtu tha se kishte përdorur një rast të mëparshëm me thikë në tren si shembull.

Dëshmitarët i thanë policisë se sulmuesi kishte veshur një veshje të ndritshme – një këmishë jeshile, një kostum blu dhe një pallto vjollcë – si zuzari i Joker në komiket e Batman ose dikush që shkonte në një festë të Halloween, sipas raporteve të mediave.

Një video e postuar nga një dëshmitar në mediat sociale tregoi të dyshuarin të ulur, me këmbën e kryqëzuar dhe duke pirë duhan në një nga vagonët e trenit, me sa duket pas sulmit.

Zyrtarët e policisë së Tokios thanë se sulmi ndodhi brenda trenit Keio pranë stacionit Kokuryo.

Pamjet televizive treguan një numër të zjarrfikësve, zyrtarëve të policisë dhe ndihmësve që po shpëtonin pasagjerët, shumë prej të cilëve u arratisën përmes dritareve të trenit. Në një video, pasagjerët po vraponin nga një makinë tjetër që ishte në flakë.

Pasi theri me thikë pasagjerët, derdhi një lëng që i ngjante vajit nga një shishe plastike dhe i vuri zjarrin, i cili dogji pjesërisht sediljet.Shunsuke Kimura, i cili filmoi videon, i tha NHK se ai pa pasagjerët duke vrapuar në mënyrë të dëshpëruar dhe ndërsa po përpiqej të kuptonte se çfarë ndodhi, ai dëgjoi një zhurmë shpërthyese dhe pa tym që dilte. Ai gjithashtu u hodh nga një dritare, por u rrëzua në platformë dhe i lëndoi shpatullën.

“Dyert e trenit ishin të mbyllura dhe ne nuk e kishim idenë se çfarë po ndodhte, dhe u hodhëm nga dritaret,” tha Kimura. “Ishte e tmerrshme.”

Sulmi ishte i dyti që përfshin një thikë në një tren të Tokios në tre muaj.

Në gusht, një ditë para ceremonisë së mbylljes së Lojërave Olimpike në Tokio, një burrë 36-vjeçar goditi me thikë 10 pasagjerë në një tren udhëtarësh në Tokio në një shpërthim të rastësishëm dhune. I dyshuari më vonë i tha policisë se donte të sulmonte gratë që dukeshin të lumtura.

Ndërsa vdekjet nga të shtënat janë të rralla në Japoni, vendi ka pasur një seri vrasjesh me thikë të profilit të lartë në vitet e fundit.

Në vitin 2019, një burrë që mbante dy thika sulmoi një grup nxënësesh që prisnin në një stacion autobusi jashtë Tokios, duke vrarë dy persona dhe duke plagosur 17, para se të vriste veten. Në vitin 2018, një burrë vrau një pasagjer dhe plagosi dy të tjerë në një sulm me thikë në një tren me plumb. Në vitin 2016, një ish-punonjës në një shtëpi për persona me aftësi të kufizuara vrau 19 persona dhe plagosi më shumë se 20.

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!