Home Mirëqenia Forex lë Sri Lankën pa ushqim.

Forex lë Sri Lankën pa ushqim.

by E Ll

Presidenti Gotabaya Rajapaksa ka prezantuar rregulloret e urgjencës për të kontrolluar çmimet e artikujve ushqimorë thelbësorë. Kjo sepse bankat private nuk kanë valutë për të financuar importet.

Me vendin që vuan një krizë të fortë ekonomike, Presidenti Gotabaya Rajapaksa të martën tha se ka përshtatur rregulloret e urgjencës për të kundërshtuar grumbullimin e sheqerit, orizit dhe ushqimeve të tjera thelbësore.

Rregulloret u japin kompetenca të gjera zyrtarëve për të sekuestruar rezervat e ushqimit që mbahen nga tregtarët, për të arrestuar njerëz që grumbullojnë ushqime thelbësore dhe që qeveria të vendosë çmime të kontrolluara.

Rajapaksa ka emëruar një oficer të lartë të ushtrisë si Komisioner i Përgjithshëm i Shërbimeve Thelbësore për të koordinuar furnizimin me grurë, oriz, sheqer dhe mallra të tjerë të konsumit.

Lëvizja pasoi rritje të mprehtë të çmimeve për sheqerin, orizin, qepët dhe patatet, ndërsa radhë të gjata janë krijuar jashtë dyqaneve për shkak të mungesës së pluhurit të qumështit, vajit të vajgurit dhe gazit të gatimit pavarësisht se vendi është nën një karantinim 16-ditor deri të hënën tjetër për shkak të rritje të rasteve me COVID-19.

Ministrja e Tregtisë Bandula Gunawardena tha se disa tregtarë po grumbullonin aksione, duke rezultuar në mungesë të artikujve ushqimorë dhe duke shkaktuar shqetësime për publikun.

Punëtorët shkarkojnë produkte ushqimore thelbësore në një treg me shumicë në Colombo, Sri Lanka [Chamila Karunarathne/EPA]

Qeveria ka rritur ndëshkimet për grumbullimin e ushqimit, por mungesat vijnë pasi vendi me 21 milionë banorë po lufton një valë të ashpër të koronavirusit që po merr më shumë se 200 jetë në ditë.

Ekonomia u tkurr me një rekord prej 3.6 përqind në vitin 2020 për shkak të pandemisë dhe në mars të vitit të kaluar qeveria ndaloi importet e automjeteve dhe artikujve të tjerë, përfshirë vajrat ushqimor dhe shafranin e Indisë, një erëz thelbësore në gatimin vendas, si përpjekje për të kursyer valutë.

Importuesit ende thonë se nuk kanë qenë në gjendje të sigurojnë dollarë për të paguar ushqimin dhe ilaçet që lejohen të blihen.

Dy javë më parë, Banka Qendrore e Sri Lankës rriti normat e interesit në një përpjekje për të rritur monedhën vendase.

Sipas të dhënave të bankës, rezervat valutore të Sri Lankës ranë në 2.8 miliardë dollarë në fund të korrikut, nga 7.5 miliardë dollarë në Nëntor 2019 kur qeveria mori detyrën dhe rupia ka humbur më shumë se 20 përqind të vlerës së saj kundrejt dollarit amerikan.

Ministrja e Energjisë Udaya Gammanpila u ka bërë thirrje shoferëve që të përdorin karburantin me masë, në mënyrë që vendi të mund të përdorë valutën e tij të huaj për të blerë ilaçe dhe vaksina thelbësore. Një ndihmës presidencial ka paralajmëruar se racionimi i karburantit mund të futet deri në fund të vitit nëse konsumi nuk zvogëlohet.

Ndërkohë, ka pasur një rritje të shpejtë të vdekjeve nga COVID-19 në Sri Lanka në javët e fundit, me më shumë se 200 vdekje në ditë dhe më shumë se 4.500 raste ditore të raportuara gjatë 10 ditëve të fundit.

Sipas shifrave zyrtare, Sri Lanka ka regjistruar 8,991 vdekje të lidhura me COVID që nga fillimi i pandemisë.

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!