Home News Elon Musk shet të tjera aksione të Tesla-s me vlerë 906.5 milionë dollarë

Elon Musk shet të tjera aksione të Tesla-s me vlerë 906.5 milionë dollarë

by E Ll

CEO i SpaceX dhe Tesla, Elon Musk, shiti 934,091 aksione të tjera të kompanisë së tij të makinave elektrike, të cilat kapin vlerën e rreth 906.49 milionë dollarë, sipas një dy dosjesh financiare me Komisionin e Letrave me Vlerë të publikuar të hënën vonë.

Ai gjithashtu ushtroi opsione për të blerë 2.13 milionë aksione me çmimin e goditjes prej 6.24 dollarë për aksion të dhënë atij nëpërmjet një pakete kompensimi të vitit 2012.

Aksionet e Tesla u mbyllën me 5% në 966,41 dollarë të hënën.

Transaksionet e fundit të brendshme nga CEO i Tesla-s dhe centi-miliarderi ishin pjesë e një plani tregtar “Rregulli 10b5-1” i datës 14 shtator, thuhej në dosje. Ky lloj plani lejon personat e brendshëm të kompanisë të kryejnë tregti në aksionet e kompanisë së tyre për një datë të caktuar, të ardhshme.

Musk, i cili është personi më i pasur në botë dhe i cili sapo u emërua Personi i Vitit 2021 nga Time Magazine, ka ende miliona opsione aksionesh që duhet t’i ushtrojë deri në gusht 2022. Ai zbuloi në Konferencën e Kodit 2021 më 28 shtator se ai ka të ngjarë të shesë një pjesë të madhe të aksioneve në tremujorin e katërt.

Më 6 nëntor, Musk i kërkoi legjioneve të tij të ndjekësve në Twitter të votonin nëse ai duhet të shesë një pjesë prej 10% të zotërimeve të tij në biznesin e makinave elektrike dhe diellore. Në sondazhin e tij në Twitter, Musk shkroi: “Shumë është bërë kohët e fundit nga fitimet e parealizuara që janë një mjet për shmangien e taksave, kështu që unë propozoj të shes 10% të aksioneve të Tesla-s. E përkrahni këtë?”

Ai u dha dhjetëra miliona ndjekësve të tij opsionin e një votimi “Po” ose “Jo” dhe tha se do t’u përmbahej rezultateve, sido që të shkonte sondazhi. Shfaqja e rezultateve të sondazhit të Twitter tha se rreth 3.5 milionë u përgjigjën, me 57.9% që votuan “Po”.

Pas sondazhit të Musk, Kryetari i Komitetit të Financave të Senatit Ron Wyden, D-Ore. shkroi në një postim të tij në Twitter, “Nëse njeriu më i pasur në botë paguan apo jo ndonjë taksë, nuk duhet të varet nga rezultatet e një sondazhi në Twitter”, shkroi ai. “Është koha për tatimin mbi të ardhurat e miliarderëve.”

Musk, i cili është kundër taksës së një miliarderi dhe shpenzimeve të presidentit Joe Biden, i është përgjigjur Wyden me një kundërpërgjigje të ashpër.

Kohët e fundit, Musk tha në Samitin e Këshillit të Drejtorëve Ekzekutiv të Wall Street Journal, se “nëse do t’i zvogëloni të gjithë miliarderët, nuk do ta zgjidhnit ende deficitin” në Shtetet e Bashkuara. Ai mallkoi gjithashtu për ndjenjën “anti-miliarder” në SHBA.

Musk duhet ende të shesë rreth 5 milionë aksione të tjera të Tesla-s për të përmbushur premtimin që bëri në sondazhin e tij në Twitter.

Në fillim të këtij muaji, CEO gjithashtu shiti aksionet e Tesla-s në grupe që arrijnë në rreth 963.2 milionë dollarë dhe aksione me vlerë 1.01 miliardë dollarë, duke e çuar totalin e shitjeve të tij në dhjetor në më shumë se 2.87 miliardë dollarë deri më tani. Ai shiti një total prej 9.85 miliardë dollarësh në aksione të Tesla në nëntor.

Përveç Musk, drejtuesit e Tesla-s duke përfshirë CFO Zachary Kirkhorn, Shefin e Kontabilitetit Taneja Vaibhav dhe Zëvendës Presidentin e Lartë të Inxhinierisë së Fuqive dhe Energjisë Drew Baglino kanë shitur gjithashtu aksione të Tesla-s dhe kanë ushtruar opsione në dhjetor.

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!