Home Këshilla Elemino rrathët e zinj poshtë syve. Zbulo si…

Elemino rrathët e zinj poshtë syve. Zbulo si…

by Xh D

• Shkaqet më të zakonshme të rrathëve të errët nën sy janë mungesa e gjumit dhe gjenetika.

• Rrathët e zinj nën sy mund të shkaktohen nga alergjitë, konsumimi i tepërt i alkoolit.

Çfarë janë rrathët e zinj nën sy dhe cili është produkti më efikas për ti eleminuar?

Rrathët e zinj janë rezultat i dy kushteve dermatologjike:

1. Hollimi i lëkurës nën sy që bën që enët e gjakut të duken më të dukshme.

2. Sytë e fryrë të cilat rezultojnë në shfaqjen e hijeve të errëta nën sy.

Cilat janë shkaqet që krijohen rrathët e zinj poshtë syve dhe si mund ti eleminoni?

1. Mungesa e gjumit

Mungesa e gjumit mund të bëjë që lëkura juaj të zbehet. Kjo bën që enët e gjakut nën lëkurë të bëhen më të dukshme, duke dhënë pamjen e rrathëve të zinj. Sugjerohet të flini 7-8 orë gjatë natës dhe kjo do të ndihmojë në reduktimin e shfaqejes së rrathëve të zinj.

2. Plakja

Ndërsa plakeni, indet rreth syve fillojnë të hollohen, duke i bërë ata të duken të fryrë. Sugjerohet që të përdorni produkte organike të cilët përmbajnë ingredient me ekstrakt bimor dhe shtazor të certifikuar që do i dhurojnë lëkurës tuaj kujdesin që do i nevojitet. Zgjidhni kremra që janë të pasur me vitamin, proteina, formula e tyre përthithet lehtësisht dhe depërton thellë në lëkurë.  

3. Alergjitë

Alergjitë dhe sytë e thatë gjithashtu mund të kontribuojnë në rrathët e zinj. Kur keni një reaksion alergjik e cila shkakton kruajtje dhe skuqje në sy, mund t’ju bëjë të fërkoni sytë, duke rritur acarimin, ënjtjen dhe shfaqjen e rrathëve të zinj.

4. Gjenetike

Rrathët e zinj mund të jenë gjenetike. Studiuesit kanë zbuluar se historia familjare është faktori më i rëndësishëm i lidhur me rrathët e zinj. Gjenetika mund të përcaktojë disa faktorë që kontribuojnë në rrathët e errët: nivelet e kolagjenit dhe prodhimi i melaninës.

5. Mungesa e hekurit dhe anemia

Anemia është një gjendje mjekësore e karakterizuar nga një sasi e pamjaftueshme e qelizave të kuqe të gjakut. Zakonisht është për shkak të mungesës së hekurit në dietë. Me anemi, qelizat e gjakut nuk janë në gjendje të prodhojnë oksigjen mjaftueshëm në indet e trupit – përfshirë ato poshtë syve. Kjo mund të rezultojë në rrathë të zinj të syve

6. Pirja e duhanit dhe konsumimi i alkoolit

Si pirja e duhanit ashtu edhe pirja a alkoolit mund të krijojnë rrathët e zinj duke dehidratuar lëkurën. Pirja e alkoolit mund të shkaktojë zgjerimin e enëve të gjakut nën sy, duke i bërë rrathët e zinj të jenë më të dukshëm. Pirja e duhanit gjithashtu përshpejton plakjen e lëkurës duke prishur kolagjenin. Gjithashtu, dëmton lëkurën dhe çon në plakjen e parakohshme.

PËR PERSONAT QË KANË PROVUAR GJITHÇKA, REPARANDO ËSHTË KRIJUAR POSAÇËRISHT PËR JU.

REPARANDO nga SKIN NOVIS, është krem rigjenerues, i cili falë përbërësve redukton rrathët e zinj poshtë syve, duke i dhuruar lëkurës një pamje rinore dhe rrezatuese. Ky krem ka gjithashtu efekt anti-age, stimulon prodhimin e kolagjenit dhe lufton rrudhat. Kremi ka në përmbajtje përbërës organik si: Gjalpi i dhisë, gjalpi shea, kalendula, trumza, sherebela, bari i pezmit dhe produkte blete. REPARANDO është formuluar me përbërës që hidraton lëkurën në thellësi, parandalon rrudhat dhe njollat e moshës, promovon prodhimin e kolagjenit. Falë përbërësve organik, si gjalpi i dhisë depërton në 8 shtresa të sipërfaqes së lëkurës duke forcuar lëkurën, dhe duke e përmirësuar teksturën e lëkurës.

TRANSPORT NË SHQIPËRI, KOSOVË DHE MAQEDONINË E VERIUT! (Tiranë: Falas, Rrethe: 2.50€ Kosovë 6€, Maqedoni 8€)

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!