Home News Ekuadori shpall emergjencën. Më shumë se 100 persona përfundojnë të vrarë …

Ekuadori shpall emergjencën. Më shumë se 100 persona përfundojnë të vrarë …

by E Ll

Të martën në kompleksin e burgut Guayaquil, të burgosurit shkuan në luftë të armatosur me armë dhe granata: një përplasje kjo midis të burgosurve që besohet se lidhet me bandat meksikane të drogës – kryesisht kartelet Sinaloa dhe Jalisco të Gjeneratës së Re. Numri i të vdekurve nga përplasjet e përgjakshme mes bandave rivale ka kaluar 100, me 52 të tjerë të plagosur, tha autoriteti i burgjeve qeveritare të mërkurën.

Ushtarët dhe një tank ruanin kompleksin të Mërkurën ndërsa policia mbi kalë që patrullonte perimetrin u përball me anëtarët e shqetësuar të familjes të burrave të mbyllur brenda.

“Ne duam informacion sepse nuk dimë asgjë për familjet tona, djemtë tanë,” tha një grua, e cila nuk do të jepte emrin e saj. “Unë kam djalin tim atje.”

Dhuna e së martës ishte e fundit në një seri përplasjesh të përgjakshme në burgje që kanë marrë jetën e rreth 180 të burgosurve në Ekuador deri më tani këtë vit. Autoriteti i burgut SNAI shkroi në Twitter se vdekja e “më shumë se 100” të burgosurve ishte konfirmuar, me 52 të tjerë të plagosur. Të paktën gjashtë personave ua janë prerë kokat, tha zyra e prokurorit kombëtar më herët gjatë ditës, duke shtuar se dy policë u plagosën në operacion për të rimarrë kontrollin e burgut.

Oficerët u sulmuan nga të burgosurit me armë.

Presidenti Guillermo Lasso njoftoi në Twitter se po shpallte një “gjendje përjashtimi”, e cila do t’i lejojë atij të pezullojë të drejtat dhe të përdorë forcën publike për të rivendosur qetësinë. Lasso tha se ai do të kryesojë një komitet sigurie në Guayaquil për të kontrolluar urgjencën, por gjithashtu garantoi mbrojtjen e “të drejtave të njeriut për të gjithë ata që janë përfshirë”.

Sistemi i burgjeve të Ekuadorit është bërë një fushë beteje për mijëra të burgosur që kanë lidhje me bandat e fuqishme të drogës meksikane. Më 23 shkurt, trazirat e njëkohshme në katër burgje përfshirë Guayaquil lanë të vdekur 79 të burgosur, disa prej të cilëve u prenë kokën.

‘Një luftë’

Javën e kaluar, policia konfiskoi dy pistoleta, një revole, rreth 500 fishekë, një granatë dore, disa thika, dy shkopinj dinamiti dhe eksploziv të bërë në shtëpi në një nga burgjet e qytetit.

Dy javë më parë, Burgu 4 i Guayaquil u sulmua nga dronët, pjesë e “një lufte midis karteleve ndërkombëtare”, thanë autoritetet e burgut. Nuk pati viktima në atë sulm.

Sistemi i burgjeve në Ekuador ka 65 objekte të dizajnuara për rreth 30,000, por që strehojnë një popullsi aktuale prej 39,000 të burgosurish. Ka mungesa kronike të stafit.

Avokati i popullit për të drejtat e njeriut në vend tha se kishte 103 vrasje në burgje në vitin 2020, me korrupsion që u mundësonte të burgosurve të sillnin armë dhe municion.

E vendosur midis Kolumbisë dhe Perusë, prodhuesit kryesorë të kokainës në botë, Ekuadori është një tranzit kyç për dërgesat e drogës në Shtetet e Bashkuara dhe Evropë. Guayaquil është qyteti kryesor portual i Ekuadorit.

Midis janarit dhe gushtit të këtij viti, autoritetet ekuadoriane konfiskuan rreth 116 tonë drogë, kryesisht kokainë, krahasuar me 128 tonë në të gjithë vitin 2020.

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!