Home News Egjipit: Stuhitë lëshojnë akrepa vdekjeprurës, të paktën 3 persona të vdekur nga pickimi.

Egjipit: Stuhitë lëshojnë akrepa vdekjeprurës, të paktën 3 persona të vdekur nga pickimi.

by E Ll

Shiu i dendur dhe përmbytjet në një provincë jugore në Egjipt kanë lënë tre persona të vdekur dhe më shumë se 500 të tjerë të shtruar në spital nga pickimi i akrepit, raportojnë mediat shtetërore.

Reshjet, breshri dhe bubullimat në provincën e Aswanit gjatë fundjavës detyruan autoritetet lokale të pezullojnë mësimet në shkollë të dielën, tha guvernatori Ashraf Attia.

Stuhitë i detyruan akrepat nga vendet e tyre të fshehta në shumë shtëpi në të gjithë provincën, shtoi Attia. Ai tha se të paktën 503 njerëz u shtruan në spital pasi pësuan pickime nga akrepi dhe se të gjithë u liruan pasi iu dhanë doza anti-helm.

Ministri në detyrë i Shëndetësisë Khalid Abdel-Ghafar tha në një deklaratë se nuk u raportua asnjë vdekje nga pickimi i akrepit.

Një akrep është fotografuar në laboratorin dhe fermën e Mbretërisë Scorpion në shkretëtirën perëndimore të Egjiptit, pranë qytetit të Dakhla në Luginën e Re, rreth 700 në juglindje të kryeqytetit, më 4 shkurt 2021.

Fotot dhe pamjet video të qarkulluara në mediat sociale tregojnë rrugë të përmbytura dhe shtëpi, automjete dhe ferma bujqësore të dëmtuara.

E përditshmja Al-Ahram raportoi vdekjet, duke cituar Ehab Hanafy, nënsekretarin e Ministrisë së Shëndetësisë në Aswan. Nuk ka dhënë detaje për shkakun.

Reshjet kanë shkaktuar edhe ndërprerje të energjisë elektrike.

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!