Home News E rrallë : Kryeministri vendoset në arrest shtëpiak nga ‘forcat ushtarake’

E rrallë : Kryeministri vendoset në arrest shtëpiak nga ‘forcat ushtarake’

by E Ll

Kryeministri sudanez Abdalla Hamdok është vendosur në arrest shtëpiak nga “forcat ushtarake”, tha Ministria e Informacionit e vendit në një deklaratë të postuar në Facebook.

Shtëpia e Hamdokut në Khartoum dukej se ishte e rrethuar nga ushtria herët të hënën me orën lokale, sipas imazheve nga vendi i ngjarjes.

Shumë ministra dhe zyrtarë të qeverisë janë arrestuar, tha Ministria e Informacionit, si dhe dëshmitarë të arrestimeve. Forcat ushtarake sulmuan gjithashtu transmetuesin shtetëror të Sudanit në qytetin e afërt Omdurman dhe ndaluan punëtorët, shtoi ministria.

Ministria tha se udhëheqësi i Sudanit është nën presion për të lëshuar një deklaratë në “mbështetje të marrjes së pushtetit”, por u kishte bërë thirrje njerëzve të dalin në rrugë në protestë.

“Kryeministri sudanez Abdalla Hamdok, në një mesazh nga arresti i tij shtëpiak, u kërkon sudanezëve që t’i përmbahen mjeteve paqësore (mjeteve të protestës) ​​dhe të pushtojnë rrugët për të mbrojtur revolucionin e tyre”, tha ministria në postimin në Facebook.

Në mesin e të arrestuarve nga “forcat e përbashkëta ushtarake” përfshijnë ministra të ndryshëm civilë të qeverisë kalimtare të Sudanit dhe anëtarë të këshillit sovran të Sudanit, tha Ministria e Informacionit.

“Anëtarët që i përkasin komponentit civil të Këshillit Sovran Tranzicional dhe një numër ministrash të qeverisë kalimtare u arrestuan nga forcat e përbashkëta ushtarake dhe u dërguan në destinacione të panjohura”, shtohet në deklaratë.

Fluturimet nga Aeroporti Ndërkombëtar i Khartoum janë pezulluar gjithashtu, tha një burim i Autoritetit të Aviacionit Civil për CNN, ndërsa Ministria e Informacionit tha se shërbimet e internetit ishin “prerë nga rrjetet e telefonisë celulare dhe urat ishin mbyllur nga forcat ushtarake”.

Faqja e monitorimit të internetit NetBlocks konfirmoi se lidhja e internetit ishte “ndërprerë rëndë” në Sudan të hënën, “duke u shfaqur në një ndërprerje të telekomunikacionit për shumë njerëz”.

“Të dhënat e rrjetit në kohë reale tregojnë lidhjen kombëtare në 34% të niveleve të zakonshme; incidenti në vazhdim,” shtoi NetBlocks.

Një burim në Khartoum tha për CNN se telefonatat nuk po lidhen për njerëzit në Sudan dhe interneti është i ndërprerë.

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!