Home Kuriozitet E ke parasysh America’s Next Top Model? Ja sa dollarë në ditë paguheshin vajzat …

E ke parasysh America’s Next Top Model? Ja sa dollarë në ditë paguheshin vajzat …

by E Ll

Tyra Banks e ka gjetur veten sërish në ujë të nxehtë mbi America’s Next Top Model.

Këtë herë, ish-gjyqtari dhe producenti ekzekutiv i serialit të konkursit të gjatë është vënë nën kritika pasi dyshohet se u ka paguar garuesve 40 dollarë në ditë.

Të hënën, më 29 nëntor, Sarah Hartshorne, e cila konkurroi në shfaqje gjatë ciklit të nëntë të vitit 2007, pretendoi në Twitter se asaj dhe konkurrentëve të tjerë iu dhanë “40 dollarë në ditë, pa mbetje dhe ne duhej të paguanim për ushqim.”

Pretendimi shpërtheu fillimisht në platformën e mediave sociale pasi një përdorues i Twitter diskutoi mbi pagat e modeleve në një postim tashmë viral.

“Fakti që vajzat në ANTM paguheshin 40 dollarë për episod dhe Tyra dhe gjyqtarët e tyre po bënin super lekë, është disi e sëmurë”, shkroi përdoruesi, së cilës Sarah iu përgjigj: “40 dollarë për episod dhe ne duhej të paguanim për ushqimin”.

Shumë reaguan ndaj pretendimeve, me një përdorues të Twitter-it duke komentuar, “Tyra banks po i dërgonte vajzat në shtëpi me flokët e prera në #antm dhe fitonin vetëm 40 dollarë për episod.”

“Ja, kështu që Tyra banks po u paguante atyre vajzave vetëm 40 dollarë në ditë. Kjo është më e keqe se paga minimale!” një person tjetër shkroi, ndërsa dikush tjetër shtoi, “Dua të them se mundësia për të fituar dhe ekspozuar është atje, por dreqin… Mbuloni ushqimin të paktën lol.”

E! Lajmi ka kontaktuar me Tyra dhe ANTM për koment, por ende nuk ka marrë një përgjigje.

Gjatë gjithë viteve, fituesit e ANTM kanë marrë kontrata modelimi, marrëveshje bukurie, një përhapje të modës dhe çmime të tjera.

Në vitin 2018, gjatë sezonit të 24-të të serialit, 20-vjeçarja Kyla Coleman fitoi konkursin dhe nënshkroi një kontratë me Next Model Management, fitoi një përhapje të modës në revistën Paper dhe fitoi një çmim në të holla prej 100,000 dollarë nga Pantene.

Por sipas konkurrentëve të tjerë të TV realitetit, ky nivel i pagës minimale duket të jetë normë në industri.

Në korrik, Elena Davies e Big Brother, e cila konkurroi në sezonin 19 në 2017, zbuloi se sa shumë fitoi gjatë shfaqjes.

“Ne paguhemi një pagë në javë,” tha ajo gjatë një interviste në podcast Dear Media Trading Secrets të The Bachelorette’s Jason Tartick. “1000 dollarë në javë, [për] sa kohë që filmoni. Pra, nëse, për shembull, ju jeni personi i parë që ju dërgojnë në shtëpi dhe filmoni vetëm gjashtë orë në shtëpi, ju merrni një mijë.”

“Kam filmuar teknikisht të gjithë sezonin,” shpjegoi ajo. “Kështu që unë u pagua të gjithë pagën 13 javore ose çfarëdo tjetër.”

Elena tha se fitoi 5,000 dollarë mbi të ardhurat e saj javore.

Ylli i Survivor, Johnny Fairplay i tha TMZ në vitin 2018 se personi i parë i eliminuar në konkurs mund të fitojë 12,500 dollarë. Ai tha gjithashtu se anëtarët e jurisë morën 40,000 dollarë.

Pavarësisht se sa popullor është Love Island në Mbretërinë e Bashkuar, një burim i tha The Sun në 2018 se “të gjithë banorët e ishullit marrin 200 £ në javë për të qenë në shfaqje”. Kjo është e barabartë me rreth 265 dollarë USD.

Dhe nëse shpresoni të paraqiteni në ekskluzivitetin Bachelor, është raportuar se konkurrentët që kërkojnë dashuri nuk paguhen asgjë për të qenë në shfaqje. Megjithatë, ata do të marrin herë pas here falas rroba dhe çanta të mira. Paga e madhe është për drejtuesit, të cilët mund të marrin 100,000 dollarë.

Kjo nuk është polemika e parë e lidhur me ANTM për Tyra-n.

Majin e kaluar, Tyra trajtoi klipe të diskutueshme të rishfaqura nga shfaqja. Shumë kritikuan komentet e Tyra-s për pamjen e konkurrentëve, ndërsa të tjerë mendonin se disa nga temat e sesioneve fotografike ishin problematike, duke përfshirë një sfidë të Ciklit të 13-të ku konkurrentëve iu errësua lëkura për një shkrepje me temë “biraciale”.“Kam parë postimet në lidhje me pandjeshmërinë e disa momenteve të kaluara ANTM dhe jam dakord me ju”, shkroi Tyra në Twitter. “Duke parë mbrapa, këto ishin disa zgjedhje shumë të paqarta. Vlerësoj komentet tuaja të sinqerta dhe po ju dërgoj kaq shumë dashuri dhe përqafime virtuale.”

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!