Home Art dhe Kulturë Dizajneri i modës Virgil Abloh vdes në moshën 41-vjeçare pas betejës me kancerin

Dizajneri i modës Virgil Abloh vdes në moshën 41-vjeçare pas betejës me kancerin

by E Ll

Më 28 nëntor, u njoftua se shefi ekzekutiv dhe themeluesi i Off White Virgil Abloh kishte vdekur pas një beteje të gjatë private me kancerin në moshën 41 vjeçare. Një postim në Twitter nga llogaria e LVMH ndau një foto të Alboh dhe një deklaratë nga CEO i LVMH Bernard Arnault për vdekjen e tij.

“LVMH, Louis Vuitton dhe Off White janë të shkatërruar për të njoftuar vdekjen e Virgil Abloh, të dielën, më 28 nëntor, nga kanceri, me të cilin ai po luftonte privatisht prej disa vitesh”, shkroi Arnault. “Të gjithë jemi të shokuar pas këtij lajmi të tmerrshëm. Virgjili nuk ishte vetëm një stilist gjenial, një vizionar, ai ishte gjithashtu një njeri me një shpirt të bukur dhe një mençuri të madhe. Familja LVMH bashkohet me mua në këtë moment dhimbjeje të madhe dhe të gjithë po mendojmë për të dashurit e tij pas vdekjes së bashkëshortit, babait, vëllait apo mikut të tyre.”

Menjëherë pas kësaj, një deklaratë u postua në faqen e tij në Instagram, ku shkruhej: “Jemi të dërrmuar për të njoftuar vdekjen e të dashurit tonë Virgil Abloh, një baba, bashkëshort, bir, vëlla dhe mik jashtëzakonisht të përkushtuar. Ai la pas gruan e tij të dashur Shannon Abloh, fëmijët e tij Lowe Abloh dhe Grey Abloh, motrën e tij Edwina Abloh, prindërit e tij Nee dhe Eunice Abloh dhe shumë miq dhe kolegë të dashur.”

Abloh lindi në Rockford, Illinois më 30 shtator 1980. Prindërit e tij ishin nga Gana dhe nëna e tij ishte rrobaqepëse. Diploma e tij universitare ishte në fakt në inxhinieri ndërtimi dhe ai vazhdoi të studionte arkitekturën në Institutin e Teknologjisë në Illinois për masterin e tij. Interesi i tij për modën filloi kur ishte në IIT. Në vitin 2009, ai u diplomua dhe shkoi të punonte me Kanye West si praktikant në Fendi, gjë që përfundimisht çoi në mundësi të tjera: ai drejtoi albumin e Jay-Z/West të vitit 2011 Watch the Throne dhe ai u vu re nga CEO i Louis Vuitton, Michael Burke. Abloh lançoi markën e tij të parë, Pyrex Vision, në vitin 2012, përpara se të kalonte në Off White.

Sipas deklaratës në faqen e tij në Instagram, Abloh kishte një formë të rrallë, agresive të kancerit të quajtur angiosarkoma kardiake dhe u diagnostikua në vitin 2019.

Ai vazhdoi të thoshte, “Përmes gjithë kësaj, etika e tij e punës, kurioziteti i pafund dhe optimizmi nuk u lëkundën kurrë. Virgjili u nxit nga përkushtimi i tij ndaj zanatit dhe misionit të tij për të hapur dyert për të tjerët dhe për të krijuar shtigje për barazi më të madhe në art dhe dizajn. Ai shpesh thoshte: “Gjithçka që bëj është për versionin tim 17-vjeçar”.

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!