Home Këshilla Deri tani e kemi pirë por zbuloni çfarë i bën lëkurës!

Deri tani e kemi pirë por zbuloni çfarë i bën lëkurës!

by admin

Qumështi i dhisë është një nga superushqimet më të hershme të njohura, në fakt provat tregojnë se njerëzit e kanë shijuar qumështin e dhisë për mijëvjeçarë. Por a e dini se çfarë efektesh i sjell lëkurës dhe akneve (puçrrave)?

Nëse keni puçrra, ka shumë të ngjarë të jeni duke luftuar për të gjetur një zgjidhje. Barnat me recetë mund të funksionojnë, por ato shpesh kanë efekte anësore të padëshiruara dhe mund ta lënë lëkurën tuaj të kuqe ose më të irrituar. Solucionet natyrale të puçrrave janë gjithmonë të preferueshme kur është e mundur dhe qumështi i dhisë është shumë i dobishëm për lëkurën që vuan nga aknet.

Pse qumështi i dhisë qetëson aknet?

Qumështi i dhisë qetëson lëkurën e irrituar, është shumë ushqyes dhe plot me shumë vitamina dhe minerale që ndihmojnë në skuqjen dhe acarimin. Meqenëse pH i qumështit të dhisë (6.7 – 6.4) është më afër pH të lëkurës tuaj (5.5) sesa edhe uji i pastër (7).

Qumështi i dhisë hidraton natyrshëm lëkurën tuaj pasi përmban yndyrna. Përmban acideve yndyrore oleike dhe linoleike (të pangopura) dhe acide yndyrore kapriçe, kaprilike dhe kaproike (me zinxhir të shkurtër). Këto molekula janë shumë ushqyese për lëkurën tuaj pasi ndihmojnë në mirëmbajtjen e mantelit acid të lëkurës tuaj. Poret tuaja mbrohen nga bakteret dhe agjentët e tjerë që shkaktojnë puçrra.

Qumështi i dhisë përmban Vitaminë A dhe selen, të njohura për të riparuar indet e dëmtuara të lëkurës dhe për këtë arsye janë thelbësore jo vetëm për të mbajtur lëkurën tuaj të shëndetshme, por për të parandaluar poret e bllokuara që përfundimisht çojnë në shpërthime. Vitamina A në veçanti përfiton nga lëkura e prirur për akne sepse ka qenë e lidhur me rritjen e qarkullimit qelizor i cili mund të përmirësojë shëndetin e lëkurës tuaj dhe të zvogëlojë puçrrat.

Pasi të keni lokalizuar një burim qumështi dhie organik, mund ta aplikoni atë direkt në lëkurën tuaj.

Përdorni sapun organik natyral të qumështit të dhisë në lëkurën tuaj!

Përveç përdorimit të qumështit të dhisë direkt në lëkurën tuaj, përdorimi i një sapuni organik natyral të qumështit të dhisë është gjithmonë një mënyrë e dobishme për të ruajtur shëndetin e lëkurës suaj. Sapuni me qumësht dhie ka shumë përfitime për lëkurën tuaj.

Meqenëse puçrrat shkaktohen nga poret e bllokuara, nëse jeni të prirur për puçrra, mund të keni pore më të mëdha se normalja. Kur zgjidhni sapunin për lëkurën, është  e dobishme të shmangni produktet me kimikate sintetike pasi bllokojnë poret dhe irritojnë më shumë lëkurën.

Ne ju rekomandojmë të provoni sapunin me qumësht dhie dhe kalendulë nëse vuani nga aknet. Bima e Kalendulës ka veti të fuqishme vetive anti-inflamatore, antibakteriale, antivirale dhe antifungale.

“Unë kam një lëkurë shumë të yndyrshme. Për 20 ditë kam parë ndryshim me puçrrat, gungat, hiperpigmentimin, poret, shenjat dhe tonin e lëkurës. Lëkura ime vazhdon të përmirësohet! Po përdor sapun me qumësht dhie dhe kalendulë, LAVASOAP, është me të vërtetë hidratues dhe pastron lëkurën time “. -Fioralba D.

Fillimisht aknet vijnë nga poret e bllokuara, ato mbeten për shkak të infeksioneve dytësore të shkaktuara nga acarimi i lëkurës. Problemet e lëkurës me baktere, virale dhe kërpudhore mund të ndodhin në çdo kohë. Sapuni i qumështit të dhisë me kalendulë kombinon të gjitha përfitimet e qumështit të dhisë me përfitimet e shtuara të bimës së kalendulës.

LAVA SOAP nga SKIN NOVIS është produkti i duhur për ti ofruar lëkurës pastrim, rigjenerim dhe anti inflamacion. Përfitimet që merrni nga ky sapun janë të shumta: ndihmon lëkurat e yndyrshme në stabilizimin e yndyrës dhe pastrimin e lëkurës nga papastërtitë. Përbërës 100% Organik: Qumësht dhie, Mente, Kalendulë, Rigon, Vaj Ulliri, Sodë. Përbërja është krijuar posaçërisht për t’u kujdesur në mënyrë perfekte për lëkurën tuaj, duke balancuar yndyrën në fytyrë.

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!