Home News Çfarë po ndodh në Tigray?

Çfarë po ndodh në Tigray?

by E Ll

Qeveria etiopiane ka luftuar kundër rebelëve Tigray që nga nëntori i kaluar kur TPLF sulmoi bazat qeveritare.

Është një konflikt ushtarak që është kthyer në një krizë humanitare – tani me disa zhvillime të reja.

Seriali Bellingcat i Newsy, në partneritet me BBC, ndihmuan në vënien e vëmendjes ndërkombëtare mbi luftën civile të Etiopisë pranverën e kaluar. Hetimi, duke përdorur imazhe satelitore, harta të peizazhit dhe video të postuara në mediat sociale, zbuloi detaje të një masakre civile në Etiopi, me ushtrinë e Etiopisë si të dyshuarin kryesor.

Dhe ditët e fundit janë parë disa ndryshime të mëdha në këtë luftë civile të vazhdueshme.

Pasi iu afruan kryeqytetit të Etiopisë në nëntor, luftëtarët rebelë nga rajoni verior i vendit Tigray tani janë kthyer dhe kanë tërhequr forcat e tyre.

Është një shans për paqe – ose të paktën që të dyja palët të fillojnë të bisedojnë përsëri.

Kryediplomati në Kombet e Bashkuara, Sekretari i Përgjithshëm António Guterres, u kërkoi palëve ndërluftuese që të “kapin këtë moment” dhe t’i japin fund konfliktit njëvjeçar, në mënyrë që ndihma humanitare më në fund të mund të bëjë rrugën e saj për ata që kanë nevojë për të.

Qeveria etiopiane, e udhëhequr nga kryeministri Abiy Ahmed, ka luftuar kundër rebelëve Tigray që nga nëntori i kaluar, kur Fronti Çlirimtar i Popullit Tigray, ose TPLF, sulmoi bazat qeveritare pas muajsh tensioni në rritje. Qeveria u përgjigj duke shpallur një ofensivë në Tigray.

Forcat qeveritare etiopiane filluan të forta, duke marrë fillimisht kontrollin e zonave kryesore urbane të rajonit Tigray përpara se të detyroheshin të tërhiqeshin.

Tani, tabelat janë kthyer sërish, por këtë herë është tërheqja e TPLF.

Dhe një gjë që e ndihmoi qeverinë të rimarrë epërsinë ishin dronët e huaj.

Një raport i gushtit nga partnerët tanë në grupin investigativ Bellingcat përdori pamje me burim të hapur për të përcaktuar se kishte të ngjarë që Etiopia të përdorte drone të prodhuar nga Irani. Ekzistojnë gjithashtu prova që Etiopia po përdor drone të prodhuar nga Kina.

Udhëheqësi i forcave të Tigray theksoi në mënyrë specifike përdorimin e dronëve nga qeveria etiopiane në letrën e tij drejtuar Kombeve të Bashkuara që shpallte tërheqjen.

Ndërsa konflikti është zvarritur, pretendimet për shkelje të të drejtave të njeriut dhe krime lufte janë grumbulluar.

Duke punuar me BBC Africa Eye dhe Bellingcat prillin e kaluar, hetimi i Newsy tregoi vrasjen e fshatarëve të paarmatosur në Tigray nga forcat e mundshme të qeverisë etiopiane. Që atëherë, ka pasur shumë raporte të tjera për shkelje të të drejtave të njeriut.

TPLF, forcat qeveritare etiopiane së bashku me milicitë lokale dhe forcat aleate nga Eritrea fqinje thuhet se kanë marrë pjesë në masakra. Në dhjetor, Amnesty International dhe Human Rights Watch publikuan një raport ku thuhej se forcat lokale të sigurisë kryen ndalime masive, vrasje dhe dëbime me forcë të tigrajanëve etnikë.

Sipas Kombeve të Bashkuara, të paktën 2 milionë njerëz në të gjithë Etiopinë veriore janë zhvendosur për shkak të konfliktit. Më shumë se 9.4 milionë njerëz vuajnë nga pasiguria akute ushqimore.

Situata është e rëndë, por mund të ketë një hapje me tërheqjen e TPLF. Qeveria e Etiopisë tha se nuk do të hyjë në rajonin Tigray.

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!