Home Këshilla Çfarë i shkakton rrathët e zinj poshtë syve tuaj?

Çfarë i shkakton rrathët e zinj poshtë syve tuaj?

by Xh D

Rrathët e errët nën qepallat e poshtme janë të zakonshme tek femrat dhe meshkujt. Të shoqëruara shpesh me fryrje gjithashtu, rrathët e zinj mund t’ju bëjnë të dukeni më të vjetër në moshë. Në këtë artikull ju do të lexoni arsyet se pse krijohen dhe se si mund t’i reduktoni:

Megjithëse mund të prekin këdo, rrathët e zinj janë më të zakonshëm tek njerëzit që:

 • Janë në moshë madhore
 • Kanë një predispozitë gjenetike

Ndërsa lodhja mund të duket si shpjegimi më logjik për këtë gjendje, ka një sërë faktorësh që mund të kontribuojnë në rrathët e errët poshtë syve. Në shumicën e rasteve, ato nuk janë shkak për shqetësim dhe nuk kërkojnë kujdes mjekësor por thjesht sugjerohet të përdorni krem rigjenerues i cili do të ndihmojë në reduktimin e tyre.. Lexoni për të mësuar më shumë.

Çfarë i shkakton rrathët e zinj poshtë syve?

Ka një sërë faktorësh që kontribuojnë në rrathët e zinj. Disa shkaqe të zakonshme të përfshijnë:

 • Lodhja

Mungesa e gjumit, lodhja ekstreme ose thjesht fjetja në orare shumë të vona mund të shkaktojë formimin e rrathëve të errët poshtë syve. Mungesa e gjumit mund të bëjë që lëkura juaj të bëhet e zbehtë dhe të mos duket e shëndetshme, duke lejuar që të shfaqen indet e errëta dhe enët e gjakut nën lëkurën tuaj. Mungesa e gjumit gjithashtu mund të shkaktojë që poshtë syve tuaj të krijohen rrathë të zinj, duke i bërë ata të duken të fryrë.

 • Mosha

Plakja natyrale është një tjetër shkaktar i zakonshëm i atyre rrathëve të errët poshtë syve tuaj. Ndërsa plakeni, lëkura juaj bëhet më e hollë. Ju gjithashtu humbisni yndyrën dhe kolagjenin e nevojshëm për të ruajtur elasticitetin e lëkurës tuaj. Ndërsa kjo ndodh, enët e errëta të gjakut nën lëkurën tuaj bëhen më të dukshme duke shkaktuar që zona poshtë syve tuaj të errësohet.

 • Tendosje syri

Shikimi në ekranin e televizorit ose kompjuterit tuaj mund të shkaktojë tendosje të konsiderueshme në sytë tuaj. Kjo tendosje mund të shkaktojë zgjerimin e enëve të gjakut rreth syve. Si rezultat, lëkura që rrethon sytë tuaj mund të errësohet.

 • Alergjitë

Reaksionet alergjike dhe tharja e syve mund të shkaktojnë rrathë të errët. Kur keni një reaksion alergjik, trupi juaj lëshon histamina si përgjigje ndaj baktereve të dëmshme. Përpos faktit që janë shkaktuar këto simptoma të pakëndshme – duke përfshirë kruajtjen, skuqjen dhe fryrjen e syve – histaminat gjithashtu bëjnë që enët tuaja të gjakut të zgjerohen dhe të bëhen më të dukshme nën lëkurën tuaj. Alergjitë gjithashtu mund të rrisin dëshirën tuaj për të fërkuar dhe gërvishtur lëkurën e irrituar rreth syve. Kjo sjell shkaktimin e rrathëve të zinj poshtë syve tuaj.

 • Dehidratim

Dehidratimi është një shkak i zakonshëm i rrathëve të errët poshtë syve tuaj. Kur trupi juaj nuk merr sasinë e duhur të ujit, lëkura poshtë syve tuaj fillon të duket e shurdhër dhe sytë tuaj duken të zhytur. Kjo është për shkak të afërsisë së tyre me kockën e poshtme.

 • Ekspozimi i tepërt i diellit

Ekspozimi i tepërt ndaj diellit mund të bëjë që trupi juaj të prodhojë një tepricë të melaninës, pigmenti që i jep lëkurës tuaj ngjyrë. Shumë diell – veçanërisht për sytë tuaj – mund të shkaktojë errësim të pigmentimit në lëkurën përreth.

 • Gjenetike

Historia familjare gjithashtu luan një rol në zhvillimin e rrathëve të zinj poshtë sytë tuaj. Mund të jetë një tipar i trashëguar që shihet herët në fëmijëri dhe mund të përkeqësohet me kalimin e moshës ose të zhduket ngadalë.

Si mund të reduktohen rrathët e zinj poshtë syve?

Disa nga metodat më të zakonshme përfshijnë:

Flini gjumë mjaftueshëm: Kjo gjë mund të ndihmojë gjithashtu në zvogëlimin e shfaqjes së rrathëve të errët. Mungesa e gjumit mund të bëjë që lëkura juaj të duket e zbehtë, duke i bërë rrathët e errët më të dukshëm. Lejoni vetes shtatë deri në tetë orë gjume për të parandaluar shfaqjen e rrathëve të zinj.

Ngrini kokën lart. Ndërsa privimi i gjumit mund të luajë një rol në prodhimin e rrathëve të zinj poshtë sytë tuaj, ndonjëherë është mënyra se si flini. Ngrini kokën me disa jastëkë për të parandaluar grumbullimin e lëngjeve nën sytë tuaj, gjë që mund t’i bëjë ata të duken të fryrë dhe të fryrë.

Produkt i rekomanduar për reduktimin e rrathëve të zinj

Nga studimet që janë kryer brandi SKIN NOVIS ka krijuar produktin ideal me formulë revolucionare për të reduktuar rrathët e zinj poshtë syve dhe për ti kthyer lëkurës shkëlqimin e nevojshëm.  Produkti është i testuar dermatologjikisht për t’ju dhuruar rezultatet që ju dëshironi. Rezultatet do të shihen në mënyrë graduale, duke filluar që në javën e 3 ju do të keni përmirësim në lëkurën tuaj. Me përdorimin e këtij produkti rezultatet që ju do të merrni do të merrni rezultate maksimale. Ky krem është shumëfunksional; redukton rrathët e zinj poshtëve syve, ka veti anti-age, rigjeneron lëkurën, eleminon aknet dhe e hidraton plotësisht.

Falë përbërsve 100% organik te certifikuar produkti përmban këto ingredient dhe do të zbulojmë se cilat jane benefitet që do të kenë në lëkurën tuaj:

 • Gjalpi i dhisë: I dhuron hidratim lëkurës, ka përmbajtje të larta të acidit laktik ju ndihmon në zbehjen e rrathëve të zinj poshtë syve.
 • Gjalpi shea: Ka veti anti-inflamatore dhe shëruese. Gjalpi Shea ndihmon në lagështinë e lëkurës dhe zvogëlon gradualisht errësirën poshtë syve. Ju ndihmon të mbani lëkurën të hidratuar mirë.
 • Kalendula: I pasur, kremoz dhe absorbues i shpejtë! Ekstrakti i kalendulës ndihmon në zbutjen e lëkurës delikate nën sy dhe ndihmon në reduktimin e pamjes së fryrjes dhe rrathëve të errët. Kalendula ka veti anti-inflamatore, dhe kështu mund të ndihmojë në zbutjen e inflamacioneve dhe reduktimin e skuqjeve në lëkurë, por gjithashtu redukton rrathët e zinj.
 • Trumza: Trumza është një nga antioksidantët më të njohur që mund të zbardhë lëkurën e errët rreth syve. Plus, vetitë e tij qetësuese relaksojnë enët e gjakut rreth syve, duke stimuluar rrjedhën dhe duke parandaluar formimin e rrudhave rreth syrit.
 • Sherbela: Ka vetu anti-inflamatore dhe është e pasur me antioksidant përmirëson pamjen e lëkurës, redukton vijat e imta në lëkurë. Ju mbron nga rrezet ultraviolet për të shmangur njollat që mund t’i shkaktohen lëkurës nga dielli. Ju dhuron freski në lëkurë, gjithashtu rrit qarkullimin e gjakut.
 • Bar Pezmi: Është e pasur me substanca kundër plakjes që ndihmojnë në forcimin e lëkurës rreth syve dhe zbutjen e linjave të holla dhe rrudhave.  Ndihmon në reduktimin e rrathëve të zinj, zvogëlimin e qeseve nën sy dhe rigjallëron lëkurën e lodhur dhe rrathët e zinj.
 • Produktet e bletës: Ju ndihmojnë në reduktimin dhe zbehjen e rrathëve rë zinj. Produktet e bletës përmbajnë veti anti-inflmatore.

Të gjithë keta përbërës, do t’i gjeni vetëm në 1 krem të vetëm i cili do të forcojë lëkurën tuaj, do të parandalojë shenjat e plakjes, do t’i dhurojë lëkurës shkëlqim. Falë përbërësve organik, kremi ka gjithashtu efekt anti-age dhe lufton rrudhat. Do t’i dhurojë hidratim lëkurës, do të reduktojë rrathët e zinj dhe do të ndihmojë në zbehjen e tyre.

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!