Home News Çfarë dimë rreth Haibatullah Akhundzada: Udhëheqësit suprem të talibanëve.

Çfarë dimë rreth Haibatullah Akhundzada: Udhëheqësit suprem të talibanëve.

by E Ll

Ja çfarë dimë për udhëheqësin suprem të talebanëve Haibatullah Akhundzada, mësuesi i vjetër i Islamit i cili do të marrë përgjegjësinë për Afganistanin.

Fillimet e Akhundzada me talibanin

Le të fillojmë me faktin se nuk dihet shumë për udhëheqësin suprem të talebanëve. Ai prej kohësh është mbajtur larg syve të publikut, ndoshta për vetëmbrojtje.

I lindur në provincën Kandahar të Afganistanit, Akhundzada besohet të jetë rreth 60 vjeç dhe i përket fisit Noorzai.

Sipas BBC, Akhundzada u bashkua me talebanët në vitet 1990.

Më vonë u emërua në gjykatën ushtarake të talebanëve në qytetin e tij të lindjes, Kandahar, dhe më pas kaloi në krye të gjykatës ushtarake në Nangarhar lindor.

Kur kryengritësit morën pushtetin e Afganistanit në 1996, Akhundzada u bë kreu i gjykatës ushtarake të organizatës dhe zëvendës shef i gjykatës supreme të saj.

Sidoqoftë, përkundër fillimeve të tij në pozicione të lidhura me ushtrinë, Akhundzada në thelb njihet si një udhëheqës fetar.

Një udhëheqës fetar më shumë se një komandant ushtarak

Kur talebanët u rrëzuan në 2001 pas pushtimit amerikan të Afganistanit, Akhundzada u bë shefi i studiuesve fetarë të organizatës.

Për mbi 15 vjet pas vitit 2001, kleriku islam mësoi dhe predikoi hapur në xhaminë Al Haaj në një qytet të quajtur Kuchlak në Pakistanin Jugperëndimor, i kishin thënë bashkëpunëtorëve dhe studentëve Reuters në 2016.

Disa udhëheqës talebanë kanë studiuar nën mësimin e Akhundzada në një medrese të vendosur rreth Quetta të Balochistan, pranë kufirit Afganistan-Pakistan.

Me kalimin e viteve, Akhundzada ka lëshuar disa fetva për talebanët.

‘Komandanti i Besnikëve’: Akhundzada si Udhëheqësi Suprem i Talibanëve

Emir-al-Mumineen (Komandanti i Besimtarëve) Haibatullah Akhundzada është aktualisht udhëheqësi suprem i talebanëve.

Ai u promovua në gradën më të lartë të talebanëve – emiri – në maj 2016, pasi një dron amerikan vrau paraardhësin e tij, Mullah Akhtar Mansour, në një sulm të kryer në Pakistan.

Akhundzada, me emërimin e tij, kishte siguruar një premtim besnikërie nga shefi i grupit terrorist Al Kaeda, Ayman al-Zawahiri.

Akhundzada ishte larguar nga instituti fetar në Balochistan pas emërimit të tij dhe besohej se ishte fshehur. Që atëherë ai i është shmangur syrit të publikut, duke nxitur spekulimet për vdekjen e tij.

Deri në shkurt 2021, disa media afgane kishin raportuar se Akhundzada u vra në një shpërthim në Quetta.

Sidoqoftë, komandanti i lartë Ahmadullah Wasiq kishte dalë në Twitter për të hedhur poshtë pretendimet.

“Ky është një lajm i rremë dhe thashethemet e pabaza nuk kanë të vërtetë. Përhapja e thashethemeve të tilla dhe lajmeve të rreme është një përpjekje propagandistike e dështuar nga shërbimet e inteligjencës së armikut,” kishte thënë ai në Twitter.

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!