Home Mirëqenia CEO i Moderna thotë se vaksinat kundër COVID-19 mund të jenë më pak efektive kundër variantit Omicron.

CEO i Moderna thotë se vaksinat kundër COVID-19 mund të jenë më pak efektive kundër variantit Omicron.

by E Ll

Drejtori ekzekutiv i prodhuesit të barnave Moderna ndezi kambanat e reja të alarmit në tregjet financiare të martën pasi ai paralajmëroi se vaksinat kundër COVID-19 nuk kishin gjasa të ishin aq efektive kundër variantit Omicron sa kanë qenë kundër versionit Delta.

Kontratat e së ardhmes së naftës së papërpunuar ranë më shumë se një dollar, monedha australiane ra në një vit të ulët dhe Nikkei hoqi dorë nga fitimet pasi komentet e Stéphane Bancel nxitën frikën se rezistenca ndaj vaksinave mund të çojë në më shumë sëmundje dhe shtrime në spital, duke zgjatur pandeminë.

“Nuk ka botë, mendoj unë, ku (efektiviteti) është i njëjti nivel . . . që kishim me Delta-n,” tha CEO i Moderna Bancel për Financial Times në një intervistë.

“Unë mendoj se do të jetë një rënie materiale. Unë thjesht nuk e di sa, sepse ne duhet të presim për të dhënat. Por të gjithë shkencëtarët me të cilët kam biseduar. . . janë sikur ‘kjo nuk do të jetë mirë’”, tha Bancel.

Moderna nuk iu përgjigj një kërkese të Reuters për koment mbi intervistën dhe se kur pret të ketë të dhëna për efektivitetin e vaksinës së saj kundër Omicron, për të cilën Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) thotë se mbart një rrezik “shumë të lartë” të rritjes së infeksionit. .

Bancel kishte thënë më herët në CNBC se duhet të ketë më shumë qartësi mbi efikasitetin e vaksinave COVID-19 kundër Omicron në rreth dy javë dhe se mund të duhen muaj për të filluar dërgimin e një vaksine që funksionon kundër variantit të ri.

OBSH dhe shkencëtarët kanë thënë gjithashtu se mund të duhen ditë deri në disa javë për të kuptuar nivelin e ashpërsisë së variantit dhe potencialin e tij për t’i shpëtuar mbrojtjes kundër imunitetit të shkaktuar nga vaksinat.

“Vaksinimi ka të ngjarë t’ju mbajë akoma jashtë spitalit,” tha John Wherry, drejtor i Institutit Penn për Imunologjinë në Filadelfia.

Pasiguria rreth variantit të ri ka shkaktuar alarmin global, me mbylljen e kufijve që hedhin një hije mbi një rimëkëmbje ekonomike të sapolindur nga një pandemi dyvjeçare.

Lajmi për shfaqjen e tij fshiu afërsisht 2 trilion dollarë nga vlera e aksioneve globale të premten, por njëfarë qetësie u rivendos këtë javë ndërsa investitorët prisnin për më shumë të dhëna për Omicron.

Vërejtjet e Presidentit Joe Biden se Shtetet e Bashkuara nuk do të rivendosnin bllokimet kishin ndihmuar gjithashtu në qetësimin e tregjeve përpara se komentet nga CEO i Moderna të trembnin investitorët.

Biden ka bërë thirrje për një vaksinim më të gjerë, ndërsa Qendrat e SHBA për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve i kanë kërkuar të gjithë të moshës 18 vjeç e lart që të marrin një vaksinë përforcuese. Edhe Britania ka zgjeruar programin e saj përforcues të COVID-19 mes frikës së Omicron.

I raportuar për herë të parë në 24 nëntor nga Afrika e Jugut, Omicron që atëherë është përhapur në mbi një duzinë vendesh. Japonia, ekonomia e tretë më e madhe në botë, ka konfirmuar rastin e saj të parë.

Hong Kongu zgjeron kufijtë

Vendet në mbarë botën kanë lëvizur me shpejtësi për të forcuar kontrollet kufitare për të parandaluar një përsëritje të bllokimeve të rrepta të vitit të kaluar dhe rënieve të mëdha ekonomike.

Hong Kongu ka zgjeruar ndalimin e hyrjes për jorezidentët nga disa vende. Ai tha se jorezidentët nga Angola, Etiopia, Nigeria dhe Zambia nuk do të lejohen të hyjnë që nga 30 nëntori.

Për më tepër, ai tha se jorezidentët që kanë qenë në Austri, Australi, Belgjikë, Kanada, Republikën Çeke, Danimarkë, Gjermani, Izrael dhe Itali në 21 ditët e fundit nuk do të lejohen të hyjnë në qytet nga 2 dhjetori.

Qendra globale financiare, ndër vendet e fundit që ndjek një strategji zero-COVID, ka ndaluar tashmë jorezidentët që vijnë nga Afrika e Jugut, Botsvana, Eswatini, Lesoto, Malavi, Mozambiku, Namibia dhe Zimbabve.

Në Australi, pesë udhëtarë rezultuan pozitivë për Omicron.

Ministria e shëndetësisë e Singaporit tha se dy udhëtarë nga Johanesburgu, të cilët rezultuan pozitivë për variantin në Sidnei, kishin kaluar tranzit përmes aeroportit të tij Changi.

Autoritetet australiane kanë identifikuar gjithashtu një udhëtar të gjashtë, i cili ka shumë të ngjarë të ishte i infektuar me variantin dhe kishte kaluar kohë në komunitet.

Canberra vonoi të hënën rihapjen e kufijve të vendit për studentët ndërkombëtarë dhe migrantët e kualifikuar, më pak se 36 orë përpara se ata të lejoheshin të ktheheshin.

“Ne po e bëjmë këtë nga një bollëk kujdesi, por pikëpamja jonë dërrmuese është se ndërsa (Omicron) është një variant në zhvillim, ai është një variant i menaxhueshëm,” tha Ministri Federal i Shëndetësisë, Greg Hunt.

Kufizimet globale për udhëtarët nga Afrika Jugore ngritën gjithashtu shqetësime për pabarazinë e vaksinave.

“Njerëzit e Afrikës nuk mund të fajësohen për nivelin imoralisht të ulët të vaksinimeve të disponueshme në Afrikë – dhe ata nuk duhet të penalizohen për identifikimin dhe ndarjen e informacionit thelbësor të shkencës dhe shëndetit me botën”, tha në një deklaratë Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres.

India, shtëpia e prodhuesit më të madh të vaksinave në botë, ka miratuar furnizimet e vaksinave për COVID-19 në shumë vende afrikane dhe tha se është gati të dërgojë “me shpejtësi” më shumë. Edhe Kina ka premtuar 1 miliard doza për kontinentin.

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!