Home News Brazil : Shtatë të vdekur, 3 të zhdukur pas shembjes në ujëvarë

Brazil : Shtatë të vdekur, 3 të zhdukur pas shembjes në ujëvarë

by E Ll

Të paktën shtatë persona vdiqën dhe nëntë u plagosën rëndë kur një mur shkëmbi u shemb në majë të varkave me motor poshtë një ujëvare në Brazilin juglindor të shtunën, tha departamenti i zjarrfikësve.

Një kullë shkëmbinjsh u shkëput papritur nga muri i kanionit dhe u përplas me disa varka të kohës së lirë, duke dërguar një valë të madhe mbi liqenin në Capitolio, në shtetin Minas Gerais.

Videot e postuara në rrjetet sociale treguan turistët duke bërtitur ndërsa kolona e shkëmbinjve u përplas në ujë, duke thyer dy varka.

Autoritetet thanë se tre persona rezultojnë të zhdukur pasi të tjerët dyshohet se u gjetën me telefon. Zhytësit kontrolluan liqenin.

Personat e lënduar në aksident kishin thyerje kockash dhe njëri ndodhet në gjendje të rëndë në spital me lëndime në kokë dhe në fytyrë. Rreth 23 të tjerë u trajtuan për lëndime të lehta, tha ai.

Rajoni ka qenë nën reshje të dendura shiu për dy javë, të cilat mund të kishin liruar faqen e shkëmbit. Të shtunën, një digë u tejmbush në një minierë mineral hekuri 300 kilometra në lindje, duke prerë një autostradë kryesore federale.

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!